Související zápas

PVK Olymp Praha
ProstějovOlymp
3:2
so 17. 2. 2024 17:00 @ Za Velodromem 4187, Prostějov, Extraliga, 22
257_20240219_202944.jpg

Extraliga ženy Prostějov - OLYMP

Olymp si z Prostějova veze bod a ukázal, že hrát umí i na hřištích soupeřů. Boj o poslední volné místo v play-off zamotal Frýdek-Místek, který možná trochu překvapivě vyhrál v Přerově.

Zarážející je zpráva z Olomouce.

"Bez nahrávačky hrající Šantovka Olomouc nestačila na celek Králova Pole".

VK PROSTĚJOV – PVK OLYMP PRAHA

Už potřetí za sebou prostějovské volejbalistky svedly doma dlouhou pětisetovou bitvu. V sobotním únorovém podvečeru proti pražskému Olympu ve 22. kole extraligy žen ČR 2023/24, přičemž se VK podařilo těsnou výhrou úspěšně stvrdit návrat do Národního sportovního centra PV s nově upraveným povrchem hřiště.

VK Prostějov – PVK Olymp Praha 3:2 (25:20, 23:25, 25:19, 17:25, 15:8)

Rozhodčí: Vachutka M., Olt J.

Počet diváků: 340

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Bajusz, Faltínová, Löff, Tošič, Meidlová, Trnková -  Pállová. 

Střídaly: M. Smolková, J. Smolková, Bažó

Hosté: Virtová, Šimáňová, Šmídová, Kalhousová, Gajdová, Brancuská  - Dostálová. 

Střídaly: Vlčková, Průšová, Žáková, Brichtová

     Statistika utkání:  Competition Site by Data Project

Ohlasy po utkání:

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Byl to hodně těžký zápas. Škoda druhého setu, kde jsme vlastními chybami těsně přišly o koncovku, což Olymp nakoplo. Potom jsme se tahaly až do tiebreaku, který jsme uhrály podle mě s přehledem. Přesto jde o ztracený domácí bod, to nás mrzí. Na druhou stranu jsme dokázaly utkání vybojovat a nakonec vyhrát, což je samozřejmě dobře.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): „I když jsme doma ztratili bod, je to nakonec naše vítězství a tím pozitivní odměna za odvedenou práci. Dobře jsme začali, ale trochu škoda čtvrtého setu. Tam v jedné pasáži uděláme dvě tři nevolejbalové věci místo toho, abychom si víc věřili herními stránkami, jimiž bychom měli být silní a dominantní. Zbytečně jsme se tak dostali do hodně velké bodové ztráty. Už předtím ve druhém setu nás převálcovala Monika Brancuská, kterou jsme nedokázali ubránit. Přesto mám radost z celkové výhry a pevně věřím, že nás do dalších utkání nakopne.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Za náš dnešní výkon se určitě nemusíme stydět. Možná škoda třetího setu, kde nám soupeř rychle odskočil, my jsme udělaly několik nevynucených chyb a pak marně dotahovaly. Naopak jsem ráda, jak jsme se ve čtvrtém setu do utkání zase vrátily a že si z Prostějova odvážíme cenný bod. S tím spokojenost, i když porážka samozřejmě vždycky mrzí.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „I přes porážku 3:2 jsme spokojení. Z nějakých padesáti procent s předvedenou hrou i s bodem, který vezeme do Prahy. Protože jakékoliv získané body v Prostějově, u Šelem Brno nebo v Liberci se hodně počítají. Očekával jsem od nás trochu horší výkon po částečném neúspěchu v Českém poháru, ale musím kočky pochválit, protože dnes hrály velice dobře a bojovně, držely se v každém setu. Možná kromě třetího, tam jsme po získaném druhém rychle moc prohrávali vinou vlastních chyb. Nicméně čtvrtou sadu jsme zase dokázali vybojovat a celkově předvedli dobrý volejbal.“

Popis utkání:

Domácímu týmu se hned v úvodu povedlo bodovat čtyřikrát za sebou při servisu Kláry Faltínové z 1:2 na 5:2. Od té chvíle vedl, ovšem těsněji, zanedlouho soupeřky srovnaly (9:9). Hrál se oboustranně hezký volejbal se zajímavými výměnami, přičemž Hanačky opět získaly navrch 14:11, aby je podáním hodně tlačící pražský výběr znovu rychle dotáhl (16:15). Klíčová pasáž nastala od stále těsného stavu 18:17, kdy vékáčko dalším náporem odskočilo na 21:17. A tenhle náskok už bez problémů uhlídalo - 25:20.

Matušovovy svěřenkyně předváděly útočně pestrý volejbal, zvlášť pokud měly dobře přihráno. Postupem času vydřely i větší počet těžkých míčů jak v obraně, tak v mezihře, tím také získávaly převahu. Ani Olymp v čele s často skórující Monikou Brancuskou se však nenechal zahanbit a menší ztrátu zkraje druhé části záhy zlikvidoval (4:2 - 4:4). Načež okamžitě novou nabral (7:4), leč právě Brancuská vzápětí vyslala několik servisových torpéd. A především její zásluhou bylo rázem otočeno z 8:5 na 8:9. Počínaje tímhle úsekem strhlo zlepšené družstvo PVK přetahovanou ve svůj prospěch, dlouho hájilo tříbodový odskok (11:14, 14:17) než moravská parta utáhla herní šrouby a obrátila na 20:19. Přesto těsnou koncovku urval hostující Olymp dělovými smečemi Brancuské - 23:25.

Mladou údernou univerzálku se VK nedařilo zastavit, nicméně zkoncentrování před třetím dějstvím pomohlo k bleskovému úniku na 4:0. Děvčata v modrém účinně kontrovala (4:3), ale potom zabrala defenziva i ofenziva Prostějova a mohutný tlak znamenal trhák až na 11:3. Mančaft skórersky táhly krajní plejerky Milica Tošič, Pavla Meidlová a rovněž Faltínová, prvně a posledně jmenovaná navíc skvěle podávaly. Naději pévékáčku vrátila série ze 14:6 na 14:10, avšak zbytek sady měl domácí kolektiv bezpečně pod kontrolou - 25:19.

Průběh střetnutí oboustranně okořenilo též několik kuriózních zaváhání, přesto byla celková úroveň velmi vysoká. Na začátku čtvrté periody šly zas nahoru oživené Pražanky, které to valily nejen ostrým servisem a postupně zvyšovaly aktivitu i odstup. Teprve za stavu 4:8 Simona Bajusz a spol. přibrzdily svůj propad, ale dalšími nevynucenými chybami opakovaně padaly do manka čtyř bodů. Policejní klub zůstával pořád vepředu, výhodu si nenechal vzít a komplexní produkcí s výraznou obranou na síti i v poli v závěru suverénně poslal dramatický mač do tiebreaku - 17:25.

Hanácké partě dílčí finiš absolutně nevyšel, dostala se hodně dolů. Na startu rozhodující zkrácené hry ale po prodělaném výpadku nezůstalo ani stopy, naopak vékáčko vtrhlo zpátky na palubovku maximálně energicky (3:0). Navíc krátké vypadnutí z rytmu (4:3) okamžitě napravilo novým bojovným náporem na 7:3. Možná se zdálo být hotovo, leč ještě zdaleka nebylo, neboť Mitáčovy ovečky nic nevzdávaly (8:6). Víc než bod však do metropole neodvezly, růžově oděné dámy totiž úplný konec zvládly při vynikajícím servisu Faltínové mistrovsky - 15:8 a 3:2.

Autor: Marek Sonnevend, foto Jan Steiner

Související odkazy