čt 22. 2. 2024 18:00 @ Přípotoční 300, Praha - Vršovice, Extraliga, 23

Extraliga ženy OLYMP - Šelmy

23. kolo OLYMP - Šelmy z Brna

Šelmy konečně dobyly Olymp

Lídr soutěže přicestoval do hlavního města, aby se střetl s Olympem v rámci 23. kola extraligy žen. Zápas sliboval zajímavou podívanou, protože se jednalo o střet čtvrtého týmu soutěže s prvním. Diváci mohli sledovat spoustu dlouhých výměn. Výhru 3:0 si odvezly do Brna Šelmy.

PVK Olymp Praha – VK Šelmy Brno 0:3 (20:25, 22:25, 25:27)

Rozhodčí: Vachutka M., Činátl D., delegát Popadinec B.

Počet diváků: 150

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Virtová, Šimáňová, N. Šmídová, Kalhousová, Gajdová, Brancuská, libero Dostálová. Střídaly: Brichtová, Vlčková, Žáková

Hosté: Kelnárová, Širůčková, P. Šmídová, Janečková, Marková, Bjerregard-Madsen, libero Chevalierová. Střídaly: Benediktová, Beránková

Ohlasy po utkání:

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Gratuluji Šelmám, bylo jasné, že už tady budou chtít vyhrát po dvou zápasech, které tu v nedávné době prohrály. Očekávaly jsme těžké utkání, což se potvrdilo. Do utkání jsme vstoupily dobře, do koncovky jsme šly s vedení o tři body, ale pak jsme nedaly ani jeden bod a tím se ten zápas dost otočil. V tom druhém setu jsme dotahovaly ztrátu z úvodu, ale nepodařilo se to. Třetího setu je škoda, když celou dobu vedeme a hrajeme dobře. Možná se zde ukázaly i zkušenosti Šelem, které v koncovkách nechybovaly. Škoda, že jsme nezískaly ani jeden set.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „I já blahopřeji soupeřům k vítězství, bylo zasloužené. Souhlasím, že velmi dobře rozehraný první set, který jsme nedokázali dotáhnout do vítězného cíle, nás poznamenal do dalšího průběhu zápasu. My jsme pak pod tlakem vstoupili do setu druhého, kde se nám až před koncovkou podařilo srovnat, ale obrat jsme nedotáhli. Ten třetí set byl podobný tomu prvnímu, kdy jsme vedli, vedli, vedli, Šelmy šly po nás a stahovaly, stahovaly, stahovaly, až to došlo do prohrané koncovky, kterou jsme prohrát neměli a tuto sezónu neprohrávali. Jsem si vědom toho, že jsme momentálně v malém útlumu, protože jsme všechny síly vrhli k Českému poháru, který ale nedopadl tak, jak jsme chtěli. Nicméně teď už je cesta k play off, na které se musíme připravit. Dnes nás v koncovkách nepodržel úplně servis. Souhlasím, že dnešní zápas patřil k těm lepším.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Dnešní zápas se mi hodnotí o mnoho lépe než ten minulý zápas. 3:0 jsme to asi možná ani nečekaly. První dva sety jsme dobře tlačily na servisu, soupeře jsme držely daleko od saka. Třetí jsme ze začátku polevily, domácí v koncovce vedly a pak ani nevím, co se stalo. Bod po bodu jsme stahovaly a nakonec jsme si to i díky šťastným zákrokům v poli stáhly. Vítězství 3:0 za mě super.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „My už jsme ani nemohli spát, jak dlouho jsme na Olympu nevyhráli, a to neberu jenom tuto sezónu. Chtěli jsme to zlomit a jsem rád, že se nám to podařilo. Připravovali jsme se na klíčové hráčky domácích, vlastně celý týden jsme to v tréninku modelovali, jak bychom tu chtěli bránit. Hlavně v útočné fázi máme ještě rezervy. Myslím, že to byl bojovný, pohledný zápas s několika momenty, kde se projevily i zbytečné chyby. Jsme rádi, že jsme konečně zlomili tu sérii proher na Olympu.“

Popis utkání:

Zápas odstartoval esem hostujících Šelem. První delší rozehru zakončuje úspěšným útokem domácí univerzálka, která srovnává na 3:3. Domácí jdou do dvoubodového vedení 7:5 po esu blokařky Karolíny Gajdové. Bodovou šňůru domácích zastavuje za stavu 9:5 hostující trenér oddechovým časem. Po bodové sérii Olympu oplácí stejnou mincí i tým Šelem, který snižuje na 10:9. Několik chyb na podání z obou stran ukončuje úspěšný blok Brna, čímž vyrovnává na 14:14. Tři body v řadě Olympu mají za důsledek druhé zdržení zápasu trenérem Vlkem. Do koncovky setu se domácí trenér snaží zvýšit údernou sílu na útoku dvojstřídáním. Ani to však nepomáhá a sérií bodů 0:8 Šelmy zakončují vítězně úvodní dějství.

Nápor hostujících Šelem nekončí ani se začátkem druhého setu, kdy se hned zkraje ujímají vedení 0:3. Olympské hráčky nejsou v této době schopny složit míč na zem a tak za stavu 2:6 sahá domácí lodivod k time outu. Esem o pásku Verča Virtová snižuji již na 7:8, aby v další rozehře pomohla páska opět domácím. Úspěšné bloky přináší vedení hráčkám Brna 12:15. Neúspěchy na útoku domácích vedou trenéra Olympu k druhému oddechovému času. Jednoblok Moniky Brancuské přináší snížení stavu na 19:20., což se nelíbí trenéru Vlkovi, který sahá k oddechovému času. Větší přesnost na rukou mají v koncovce hostující hráčky, které tak vyhrávají i set s číslem dvě.

První dvě rozehry třetího setu připisují domácí hráčky, aby se pak oba týmy střídaly v dobrém ztrátování. Tři úspěšně dohrané bodové situace na straně domácích posílají Olymp do vedení 10:6. Další pomoc pásky při servisu domácích a už je tu šestibodové vedení 12:6. Až druhý time-out hostujícím hráčkám pomáhá otočit se se svým postavením. Šelmy snižují stav na 18:14, na což reaguje Standa Mitáč „tajmem“. Poté byla k vidění výměna plná nepřesností, kterou lépe zakončily hráčky domácích barev, a znovu odskakují do vedení o šest bodů. Chyba na podání domácích podpořena kvalitní obranou Šelem v poli přináší snížení na 21:19. Po bloku Pavly Šmídové je na Olympu vyrovnáno 22:22. Za stavu 23:23 končí míč ze strany Olympu na anténce a je tu první mečbol Šelem, který odvrací odvážným útokem domácí univerzálka. Dramatickou koncovku, stejně jako celé utkání, vyhrává hostující celek, který si do Brna odváží tři body.

Autor: Michal Grivalský