OlympŠelmy
3:1
so 20. 1. 2024 17:00 @ Přípotoční 300, Praha - Vršovice, Extraliga, 17:00

Extraliga ženy OLYMP - Šelmy

Nedlouho po pohárovém utkání nastoupily proti sobě stejné týmy i v extraligovém klání. Šelmy chtěly udržet druhé místo v tabulce, naopak domácí Olymp chtěl navázat na pohárové vítězství a přiblížit se medailovému umístění. Brněnskému celku se podařilo získat pouze úvodní set, a tak se z výhry 3:1 radovaly domácí hráčky. Největší překvapení sobotních zápasů 18. kola volejbalové extraligy žen se zrodilo v Brně, kde hráčky Králova Pole otočily nepříznivý průběh utkání s Libercem a z 0:2 na sety nakonec vydřely výhru v tie-breaku a pražský Olymp potvrdil, že v domácím prostředí na brněnské Šelmy umí.

PVK Olymp Praha – VK Šelmy Brno 3:1 (18:25, 25:23, 25:20, 25:23)

Rozhodčí: Trumpeš D., Novák M., delegát Večeřa J.

Počet diváků: 200

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Hodanová, Žáková, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, N. Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Virtová, Vlčková

Hosté: P. Šmídová, dos Santos Silva, Benediktová, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Marková, Formánková, Mokrá

Ohlasy po utkání:

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): Věděli jsme, že Šelmy přijedou a budou nám chtít oplatit tu porážku, kterou tady utrpěly poslední pohárový zápas. Čekaly jsme, že to bude teda těžší zápas, což se ukázalo, že to tak bude. Šly do všeho naplno. My jsme začaly, řekla bych, velice dobře - s velkým náskokem, o který jsme teda brzo přišly. A pak už to byl boj o každý bod v každém tom setu. Jsem hrozně ráda za to, že jsme zase začaly bojovat, dřít v poli, na útoku a ve všech těch činnostech, protože to se nám vyplácí. I když to nefungovalo úplně od začátku a nechaly jsme tam nějaké balóny popadat, tak prima, že jsme se k tomu vrátily a i proti takto zkušenému týmem jsme to otočily. Jsem ráda, že ten náš tým dokáže vyhrát vyrovnanou koncovku.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Musím konstatovat, že mě slova Jara nesmírně těší. Mě to přišlo, že hostující hráčky jsou ve hře v poli, mezihře a přípravě útoku lepší než my, ale možná na to mám přísné měřítko – ale to budu mít i nadále. Souhlasím s tím, že šlo o napínavý zápas, na který byla obě družstva velmi dobře připravená, i vzhledem k nedávnému vzájemnému utkání. My jsme do zápasu vstoupili velmi dobře, nicméně jsme prohospodařili vedení v prvním setu díky velkému množství chyb na útoku po předchozí obraně. Prohrávali jsme bodové míče díky kvalitní obraně Šelem na síti. Nicméně jsme se zklidnili, postupně jsme to utkání otáčeli k vítěznému konci. Jsme spokojeni, protože vyhrát na Šelmami samozřejmě těší.  Těší nás i zvýšený zájem diváků, atmosféra byla skvělá. Statistické údaje jsou vyrovnané, útok 34% ku 35%, Brno lépe blokovalo 14 vítězných proti našim 10., přihrávka je shodná, my jsme byli lepší na podání -9 přímých bodů proti 5 soupeřek. Divácky rozhodně pěkné utkání".

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno):Myslím, že jsme převedly lepší výkon než minule. Měly jsme novou hráčku, která nám pomohla víc v útoku, takže to určitě bylo lepší. Ale pořád jsme nepřevedla ten náš volejbal, může to být tady tím prostředím, že jsme si prostě jistější doma, ale prostě někdy se prohraje. Ale nemyslím si, že dneska to bylo „odevzdaný“, jak ten první zápas, kdy to bylo víceméně jasně 3:0. Mrzí nás koncovka čtvrtého setu, protože tam si myslím, že to by bylo docela zlomový. My jsme si věřily, takže to nás asi nejvíc mrzí, ale jinak prostě neříkám, že jsme úplně zvládly reparát, ale bylo to lepší než naposledy.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno):Zápas byl od začátku napínavý, vyrovnaný ve skvělé atmosféře obě družstva předváděla perfektní výměny. My jsme nebyli tak důrazní v útoku jako domácí tým, hlavně často jsme dostávali body z bloku, bez možnosti vykrytí. Díky tomu jsme chodili do taktických ulívek, což domácím nedělalo žádné problémy, protože hráli výborně v obraně. Myslím si ale, že zápas to byl velmi atraktivní a bojovný. My ještě musíme zapracovat do týmu Jessicu a věříme, že to bude do budoucna ještě lepší.

Popis utkání:

Zápas začal zostra, kdy domácí na svou stranu připisují hned dvě esa zásluhou Evy Hodanové. Drobné vedení Olympu 6:3 záhy srovnávají hosté díky kvalitnímu servisu. Po nepovedené herní pasáži sahá trenér domácích za stavu 12:15 k prvním oddechovému času. Šelmy jsou rozjeté a bodují nadále hlavně díky kvalitnímu útoku, na což reaguje trenér Mitáč druhým time-outem za stavu 13:18. Domácím se ještě podařilo závěr sady zdramatizovat na 17:20, nicméně po krátkodobém výpadku se brněnské hráčky vracejí k agresivní hře a závěr setu patří opět jim.

V úvodu druhé sady se oba týmy tahají o každý bod a skóre naskakuje rovnoměrně na obě strany. Až v polovině setu domácí odskakují na rozdíl tří bodů – 15:12, což nenechalo klidným trenéra hostů, který zápas zpomaluje oddechovým časem. Do koncovky Olymp drží nadějné vedení, o který ale téměř přichází, a průběh setu musí zastavit domácí trenér za stavu 24:23. Závěrečnou rozehru druhého dějství si na svou stranu připisuje Olymp, díky tomu je stav setů vyrovnaný 1:1.

Domácí jdou na začátku setu do dvoubodového vedení, které ale nemá dlouhého trvání, Šelmy srovnávají na 7:7. Oba týmy pokračují v kvalitní podívané, skóre se přelévá z jedné strany na druhou. Na straně Olympu dochází k výměně nahrávaček -Šmídovou střídá Vlčková. Olympu se daří odskočit před koncovkou na 20:16, kdy trenér Vlk reaguje oddechovým časem. Tento náskok drží domácí až do konce, kdy zkaženým servisem brněnské hráčky darují vedení Olympu 2:1.

Čtvrtý set začíná lépe pro hráčky z pražských Vršovic, které mají až čtyřbodový náskok – 10:6. Krátké zaváhání a Šelmy vyrovnávají na 11:11. Od této doby je to boj, soupeři si nedarují sebemenší náskok a jde se do rozuzlení v setu a stavu 23:23. V koncovce čtvrtého setu i samotném závěru výrazně pomáhá střídající Verča Virtová.  Poslední dvě rozehry patří domácím, které získávají tuto sadu výsledkem 25:23 a celkově vítězství 3:1 na sety.

Pořadí po 2. kole základní části

1. Prostějov, 2. Šelmy, 3. Dukla, 4. OLYMP, 5. Ostrava

6. Šantovka Olomouc, 7. VK KP Brno, 8. Přerov, 9. Šternberk, 10. Sokol Fr. Místek

Třetí kolo začínáme již ve čtvrtek 25.1. 2024 od 18 hodin  PVK OLYMP Praha (4)- VK KP Brno (7)

Autor: Michal Grivalský, Stanislav Mitáč