čt 29. 2. 2024 18:00 @ Přípotoční 300, Praha - Vršovice, Extraliga, 25

Extraliga ženy OLYMP - Olomouc

25. kolo

PVK OLYMP PRAHA – VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP

Poslední tři kola dlouhodobé části zbývají do konce a oba dnešní soupeři stále bojují o udržení svých pozic před play-off. Domácímu Olympu patřila před utkáním průběžně čtvrtá příčka, s odstupem sedmi bodů na třetí Duklu a náskokem pěti bodů na pátou Ostravu – svého dalšího soupeře. Šantovka Olomouc byla na místě sedmém, s odstupem pěti bodů na šesté KáPéčko a se stejným bodovým polštářem před osmým Přerovem. Olymp potvrdil roli favorita a v domácím prostředí vyhrál 3:1.

PVK Olymp Praha – VK Šantovka Olomouc UP 3:1 (27:25, 25:13, 24:26, 25:15)

Rozhodčí: Lenert A., Hladišová M., delegát Kořenek J.

Počet diváků: 100

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Šmídová, Kalhousová, Gajdová, Brancuská, Virtová, Šimáňová, libera Dostálová, Mitáčová

Střídala: Brichtová

Hosté: Šotkovská, Nečasová, Shevkenek, Fedchuk, Nowak, Artyshuk, libero Chaloupková.

Střídaly: Přibylová, Ryšavá

Ohlasy po utkání:

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „My jsme moc nevěděly, na co se máme připravovat, s čím Olomouc přijede. Do utkání jsme vstoupily dobře, tahaly jsme se. V koncovce jsme pustily Olomouc do vedení, ale i díky jejich chybám jsme první set vyhrály. Druhý set byl plně v naší režii. Škoda třetího setu, kdy jsme si ho vlastními chybami prohrály, ale zase zodpovědně jsme odehrály set čtvrtý a máme tři body.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Těžká byla příprava na Olomouc, protože jsme nevěděli, s kým přijedou. Samotný úvod utkání poznamenalo, že si Bára Chaloupková zapomněla dres a Olomouc hrála bez libera – bohužel na můj vkus jsme to dostatečně nevyužili. V prvním setu nás vrátila do hry Pája Šimáňová svým servisem a pak ve vyrovnané koncovce jsme byli šťastnější. V druhém setu jsme dobře útočili, podávali a i přihrávali – to je činnost, která nám poslední dobou jde a o kterou se můžeme opřít. Co mě ale mrzí, tak je obrana na síti i v poli, protože v těchto činnostech dokážeme předvést určitě víc. Jsem si vědom, že ten závěr základní části je pro hráčky těžký, protože to je čekání na play off, kdo z jaké pozice a proti komu. My se pereme na dálku s Ostravou, kterou hostíme již za dva dny a na poslední dvě utkání v dlouhodobé části se musíme ještě dobře připravit.“

Michaela Nečasová (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „My jsme dnes po dlouhé době hrály v základní sestavě a snažily jsme se držet krok s Olympem. V prvním setu se nám to dařilo, jen jsme bohužel nezvládly koncovku, což nás dostalo pod tlak, kdy jsme v druhém setu úplně vypadly ze hry. Ve třetím jsme se do hry vrátily, podařila se nám uhrát i koncovka, ale energii jsme si nepřinesly do čtvrtého setu, kdy nás domácí tlačily hodně servisem, který my jsme naopak hodně kazily. Holkám děkuji za to, že jsme konečně hrály s nahrávačkami, ale je ještě hodně věcí, které musíme zlepšit.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Osobně jsem ještě po cestě do Prahy netušil, v jaké sestavě nastoupíme – dali jsme to dohromady před začátkem rozcvičky. Jsem rád, že nahrávačky už do toho vstoupily, i když nemají skoro nic natrénováno. Zkusili jsme zabojovat, i když mě mrzí koncovka prvního setu, kterou jsme nezvládli. Druhý a čtvrtý set byl v naprosté režii Olympu, který nás držel kvalitním servisem, a my jsme nebyli schopni se prosadit útokem. Jsem rád, že jsme po dlouhé době uhráli aspoň jeden set.“

Popis utkání:

Do utkání lépe vstupují hostující hráčky a ujímají se vedení 1:4. Po srovnání stavu na 4:4 opět Olomouc odskakuje do dvoubodového náskoku. V půlce setu přichází srovnání domácího družstva na 12:12, aby po chybě na servisu a útoku Olomouc opět odskakuje do vedení o dva body. Hosté mají před koncovkou náskok čtyř bodů – 14:18. Situace se snaží zabrzdit time outem domácí trenér. Eso Pavlíny Šimáňové srovnává vývoj ve skóre na 18:18, následuje druhý oddechový čas hostí. Po chybě na útoku má Olomouc za stavu 22:24 dva setboly. První odvrací domácí celek útokem, druhý úspěšným blokem. Dva vyhozené útoky hostující univerzálky přináší v tomto setu výhru Olympu.

Začátek druhého setu přináší přehlídku zkažených podání na obou stranách. Olymp poté odskakuje ve skóre po esu (7:5), jako reakce hostující lavičky přichází oddechový čas. Domácí tlak na podání nepolevuje, po nepřesné přihrávce jde domácí celek do vedení již 13:7. Na straně Olomouce dochází k výměně na nahrávačském postu. Po zkažené zalívce hostující nahrávačky je stav 20:13. Olymp si závěr sady již pohlídal, hráčkám Olomouce již nedovolil ani bod, a tak si připsal výhru i v druhé sadě.

Třetí set začíná vyrovnaným průběhem – 3:3, 5:5, 7:7. Až za stavu 8:8 přichází dva body na stranu domácích – trenér hostí sahá po time outu. Při nepříznivém průběhu (15:10) krátce na to sahá k oddechu číslo dvě. Při dlouhé rozehře za stavu 17:15 obě straně opatrně přehazují odpovědnost nedůsledným útokem na stranu soupeře, až hostující smečařka vyzkoušela pevnost stěn v hale. Dvě chyby na domácí straně přináší snížení na 22:21 a následný úspěšný blok Olomouce i srovnání stavu. Eso posouvá Olomouc do vedení 23:24. První olomoucký setbol odvrací nekompromisní ranou na útoku Monika Brancuská. Vlna nepřesností ve hře domácích a úspěšné bloky hostujících hráček znamená snížení stavu utkání na 2:1.

Dobrý rozjezd do čtvrtého setu podpořila bodem (přihrávkou na zem soupeře) i kapitánka pražského týmu Veronika Dostálová. Při pětibodovém vedení (10:5) zápas brzdí hostující trenér Drešl. Olymp odskakuje do vedení 15:8, v tom přichází i změna v týmu Šantovky na pozici nahrávačky. Dvacítku na stranu domácích zapisuje Lucka Kalhousová, která si šikovným útočným úderem poradila s obranou na síti i v poli. Monster blok Olympu přináší vedení již 23:12. Chyba na podání Olomouce znamená vítězství Olympu 25:14 ve čtvrté sadě a celkově 3:1.

Autor: Michal Grivalský

Trenér " Standa" nedostal infarkt, ale prudce letící míč do "auto" ho odpláli až do náruče svých asistentů _ Lukiho a Michala.