Související zápasy

PVK Olymp Praha
252_20240213_135424.jpg

ČP ženy - Final four

Chance Český pohár 2023/24

Den první 

tréninkový a přípravný, všechna družstva jsou v Kutné Hoře. My dopoledne v historické části Kutné Hory - Kostnici.

Po obědě se budeme přesouvat  z haly do hotelu a nastupujeme režim družstev ČP. 


Den druhýVK Královo Pole – PVK Olymp Praha 3:1 (19:25, 25:18, 25:18, 25:14)


Rozhodčí: Krtička, Marschner

Počet diváků: 581

Sestavy (od zóny I):

Královo Pole: Pelikánová, Kuníková, Körmendyová, Jelínková, Pavlíková, Hrušecká, libero Šmardová.

Střídala: Prchalová

Olymp: Hodanová, Gajdová, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, Vlčková, libero Dostálová. 

Střídaly: Brichtová, Šmídová, Žáková, Virtová

Statistika ZDE

Popis utkání:

Začátek utkání byl ve znamení es. Družstva se předháněla, které z nich dá větší počet es, až se nakonec přihrávka obou týmů ustálila a mohly jsme se vrhnout na samotnou hru. Brno si vytvořilo tříbodový náskok, který vzápětí ztratilo, a byly to právě brněnské hráčky, které musely dotahovat ztrátu. Toto úsilí však bylo málo platné, protože Olymp si vytvořil značný náskok a set zakončil tak, jak začal – esem.

Od začátku druhého setu skórovala zejména Jelínková, která zářila jak na útoku, tak na bloku. Opět to byla děvčata z Brna, která se svým soupeřkám vzdálila na rozdíl několika bodů. Olympské hráčky se snažily vzdorovat agresivním útokům, ale holky z Brna byly velmi sebevědomé a svůj náskok si pohlídaly až do konce setu.

Ve třetím setu se Olympu konečně rozehrála univerzálka Brancuská, která je vždy velkou oporou týmu. Set byl velice vyrovnaný, nicméně i tak se brněnským hráčkám podařilo vytvořit si bodový náskok stejně jako v předešlých setech. I přes vystřídání, které si trenér Mitáč připravil, se Olympu nepodařilo set zvrátit a třetí sadu tak prohrál s rozdílem sedmi bodů.

Do čtvrtého setu vstoupilo Brno s lepším psychickým rozpoložením a od začátku setu vedlo. Olymp se však rozhodl nevzdát se bez boje a odvážným útokem přehrát Brno. To však mělo výbornou obranu v poli, a tak to olympské hráčky neměly vůbec jednoduché. Obrana zdobila děvčata z Brna po celý zápas a byl to klíčový aspekt, který jej dovedl k postupu do finále Chance Českého poháru s výhrou 3:1. Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena univerzálka KáPéčka Simona Jelínková.Ohlasy po utkání:

Simona Jelínková (univerzálka VK Královo Pole): „Jsem strašně šťastná, že nám tento zápas vyšel. Věděly jsme, že to bude velmi náročné. První set začal tak všelijak, dělaly jsme velké množství vlastních chyb, soupeř nás tlačil servisem. Jsem velmi ráda, že jsme to dokázaly stabilizovat a ostatní sety jsme měly hru pod kontrolou my. Jsem strašně ráda, že jsme týmovým výkonem dosáhly tohoto úžasného výsledku. Zároveň bych vás všechny chtěla pozvat na zítřejší finále, přijďte nám zafandit a vytvořit skvělou atmosféru.”

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „My jsme šťastný, že jsme tohle utkání zvládli, rozhodlo několik faktorů - naši diváci, kteří jsou nejlepší v celé České republice, nejlepší utkání Kačky Pelikánové na nahrávce a obrovsky nám pomohlo utkání, které jsme sehráli na Olympu, protože jsme věděli, že tak hrozně už znova prohrát nemůžeme a také se přiznám, že jsme Olymp dobře načetli a dneska se nám proti němu hrálo podstatně snáze.”

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Nám nezbývá než pogratulovat KáPéčku. Od začátku zápasu to byl vyrovnaný výkon a řekla bych, že jsme v prvním setu tlačily víc servisem a díky tomu se nám podařilo tento set vyhrát. Pak už si asi Brno řeklo, že nemá co ztratit a šlo do všechno naplno, což jim vycházelo. My teď musíme zvednout hlavy a zabojovat o bronzovou medaili zítra.”

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „My jsme věděli, že to dneska bude nesmírně těžké utkání, protože dnešní semifinálový den rozhoduje o tom, jestli ten Final Four turnaj je úspěšný nebo není úspěšný. Musím konstatovat, že jsme pro zdárný průběh turnaje a našeho úspěchu udělali maximum, což vím, protože jsme zde hráli přípravný zápas a hodně jsme tady trénovali, ale to dnešní utkání bylo o týmu z Brna, který se náramně vzchopil po prohraném prvním setu a postupně přebíral iniciativu a byl lepší než naše družstvo. My se z toho musíme oklepat a připravit se na zítřejší dohrávku o třetí místo.”

Podobný průběh jako v loňském roce, jdeme do semi v roli mírného favorita. Předešlé zápasy jsou v poměru 2:1 pro nás. Víme co od soupeře očekávat, k čemu bychom je neměli pustit. trénujeme v Klimešce, hrajeme v Klimešce. Série posledních zápasů nám jde na ruku , vyhráváme i po dobrých výkonech. Chuť vybojovat lepší než bronzovou medaili rozhodně máme. 

V samotném utkání, ve kterém vedeme 1:0 na sety, především s velmi dobrým servisem, kde nacházíme dobře Katku Kuníkovou. V prvním setu dáváme dokonce osm přímých bodů z podání. Vedení by nás mělo zklidnit, opak se stává pravdou, postupně ztrácíme především v kvalitě podání, ale především kůlové hráčky  a Šimi s Mony neskládají podle představ,, nahrávka není tak přesná jako v předešlých utkáních. Sešlo se několik aspektů dne- týmových, rodinných, studijních, sportovní formy dne (nahrávka a útok), touha a tlak semi utkání , brněnské hráčky jsme nechali rozjet a byly k nezastavení, což už nám v extraligovém utkání ukázaly. Takový je sport finálových turnajů, máš pouze jeden pokus v jednom okamžiku, oprava neexistuje, a v tom se ukaž, kdo je silnější vyhraje- tentokrát je to Brno. 


Den třetí

TJ Ostrava – PVK Olymp Praha 2:3 (14:25, 13:25, 25:23, 25:20, 11:15)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kovář V.

Počet diváků: 617

Sestavy (od zóny I):

Ostrava: Mikelová, Hadáčková, Kašparová, Kojdová, Chládková, Skřivanová, libero Slavíková. 

Střídaly: Jasečková, Bauerová, Jedličková, Látalová, Jakuškina, Zedníková

Olymp: Kalhousová, Gajdová, Brancuská, Virtová, Šimáňová, Šmídová, libero Dostálová. 

Střídaly: Vlčková, Brichtová, Průšová

Statistika ZDE

Ohlasy po utkání:

Elen Jedličková (blokařka TJ Ostrava): „Prohra nás velmi mrzí, měly jsme velké naděje na to, že vyhrajeme, ale bohužel se nám první dva sety nedařilo otočit stav. Ve třetím setu jsme zabraly, ale bylo to příliš pozdě, tie-break rozhodl. Všechny nás to mrzí, ale teď se musíme soustředit na play-off.”

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Zápas jsme dnes začali vlažně, chtěli jsme Olymp zatlačit servisem, ale ten nám bohužel nešel. Po dvou setech jsme se neuvěřitelně dostali do zápasu a v tie-breaku rozhodly maličkosti. Měli jsme zde problém se ztrátou, ale jinak holkám děkuji za obrovskou bojovnost.”

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Po dvou setech jsme si myslely, že to bude jednoduchý zápas a jsem nesmírně ráda, jak jsme do zápasu vstoupily. Plnily jsme taktiku, tlačily jsme soupeře ve všech činnostech, pak se Ostrava nadechla a my jsme měly, co dělat, abychom jim stačily. Byl to však správný boj o medaile a jsem strašně ráda, že my jsme ten vítězný tým. Hrozně holkám děkuju za všechnu tu bojovnost.”

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsme nesmírně spokojeni, že jsme Ostravu dokázali porazit a odvážíme si domů bronzové medaile. Včerejší prohrané utkání nás velmi mrzí, měli jsme ho celé dopoledne, ale smekám před sílou svých svěřenkyň, že šly do utkání s tím, že ho vyhrají. První dva sety se nám velmi podařily, koncovku třetího setu jsme nešťastně prohráli, a pak nastala bitva, která k těmto turnajům patří, se šťastným koncem pro nás. Chtěl bych poděkovat všem hráčkám za medaili, vydřely si ji.”

Popis utkání:

Začátek zápasu o třetí místo byl velice vyrovnaný. Oba dva týmy dokázaly vždy využít první side out a získat servis na svou stranu. Tento průběh však netrval dlouho a Olymp dokázal, převážně díky útokům Brancuské, ostravským hráčkám odskočit na rozdíl čtyř bodů. Následně kvalitní servis Pražanek a jejich výborná obrana na síti vedla trenéra Pommera ke třem změnám v sestavě. Střídající Jasečková dokázala zvrátit dlouhotrvající šňůru Šimáňové na servisu, ale její smeč přišla poněkud pozdě, protože stav byl 14:24. Poslední bod setu dala osmnáctiletá blokařka Gajdová po sehrání „jedničky” ze středu hřiště.

Do druhého setu zůstala na hřišti smečařka Jasečková, ale od začátku zápasu nebyly Ostravanky schopné dostat míč na olympskou polovinu. Kvalitní obrana započala Šimáňovou na síti a v poli vše jistila Dostálová. Zápas směřoval k jasnému vítězství Pražanek a vypadalo to, že Olymp hladkým průběhem naváže na loňský bronz. Stav byl 9:19, když ostravské hráčky začaly bojovat a donutily trenéra Mitáče k využití prvního oddechového času. Time-out byl úspěšný, protože od té chvíle to byly opět olympské hráčky, které převzaly zápas do svých rukou a neumožnily Ostravě větší rozehrání se a s rozdílem dvanácti bodů vyhrály i druhou sadu.

Trenér Pommer opět přišel se změnou v sestavě, kdy do dění zasáhla Elen Jedličková, která se svými 191 cm několikrát vystavila stopku olympským útočnicím. Právě díky ní měla Ostrava ještě šanci na zvrácení průběhu zápasu a ihned se ji chopila. Koncovka setu byla velice napínavá a byly zde k vidění krásné volejbalové momenty. Skřivanová se zachovala jako správná kapitánka, vzala situaci do svých rukou a svůj tým dovedla k vítězství třetího setu.

Ve čtvrtém setu se ostravské hráčky rozhodly navázat na skvělý výkon ze setu předešlého a držely olympské hráčky pod tlakem. Skvěle hrající Dostálová lítala po hřišti a snažila se zabránit spadnutí všech míčů na svou polovinu, i přesto to však Ostrava dokázala a vedla již 18:14. Kojdová prokládala tvrdé údery s technickými a skvěle bránící ostravské hráčky měly vítězství čtvrtého setu na dosah. Olymp se odvážným výkonem pokusil otočit průběh setu, nicméně Ostrava si vše pohlídala a dotáhla zápas do zkráceného hry.

V tie-breaku rozhodují maličkosti a každá nevynucená chyba mrzí dvakrát více než v normálním setu. Tohoto faktu si byly oba dva týmy vědomy a hrály poctivý a zodpovědný volejbal. V půlce setu však přišla diskomunikace mezi nahrávačkou Kašparovou a blokařkou Hadáčkovou, po které následovalo přímé eso. Olymp vedl o dva body a šel si pro vítězství, ke kterému od samého začátku zápasu. směřoval. Agresivní útok a výborná obrana dovedly Olymp k výhře v tomto napínavém zápase. Hráčkou utkání byla vyhlášena Veronika Dostálová, jejíž obrana Olympu pomohla k vítězství.

Autor: Kateřina Chlumecká


    Měli jsme zamotanou hlavu po nedělním výkonu s VK KP Brno. Zdravotní stav hráček nebyl uspokojivý, až po rozcvičce jsme určili základní sestavu. Byla to dobrá volba i strategie do průběhu utkání o bronzovou medaili.

    Verča - ukazuje, dámy dobře postavená obrana na síti - to se nám to polaří,  byla po zásluze vyhlášena nejlepší hráčkou utkání , ale bylo to dílo celého družstva. Smekám před hráčkami, ambice jsme měli rozhodně na postup do finále, zklamání bylo velké. S hvizdem první rozehry bylo na družstvu vidět, že jde do boje a podá na hřišti maximální výkon. Bylo to SUPER těžké utkání- drama jako na divadelním jevišti.     Radost i úleva pondělního odpoledne. Je dobojováno - máme bronzovou medaili. 

    S. Mitáč - trenér družstva

    Související odkazy