274_20240319_104315.jpg

Poslední sady medailí z halového mistrovství republiky rozdány

Poslední halový vrchol sezony je minulostí. Beachclub Strahov o víkendu hostil Direct auto HMČR dospělých. V konkurenci šestnácti týmů si pro republikové vavříny dokráčeli Andrea Lorenzová s Magdalenou Černou a Tomáš Semerád s Adamem Štočkem. Stříbrnou medaili v kategorii žen získala naše hráčka Mariana Tomasová.

Po páteční kvalifikaci, ze které mimo jiné postoupili i Waber s Tichým a Báčová s Mrkvičkovou, odstartovala v sobotu hlavní soutěž. Šestnáct párů v obou kategoriích čekal turnaj hraný systémem na dvě porážky.

Hned v prvním kole ženského pavouka jsme byli svědky prvního velkého překvapení. Nasazené trojky Tomasová / Neuschaeferová podlehly ve třech setech kvalifikantkám Maixnerové se Skopovou. Když se ale podíváme do minulosti, zas takové překvapení to vlastně není. Martina Maixnerová má velké zkušenosti se světovým beachvolejbalem a mezi její největší úspěchy patří mimo jiné i titul mistryně Evropy U18 po boku Marie Sáry Štochlové. Díky studiu medicíny Martina přestala s beachvolejbalem na profesionální úrovni, ale z beachvolejbalových kolbišť nezmizela a její přírodní talent i přes minimum tréninků předvedla v celé své kráse. Tomasová s Neuschaeferovou se rychle oklepaly z úvodní prohry a v utkáních opravného pavouku naplno projevily svoji kvalitu a po sérii jasných výher postoupily do boje o semifinále. Vtipné je, že jim osud opět do cesty naservíroval pár Maixnerová / Skopová, které do oprav poslaly nasazené dvojky Lorenzová / Černá. V tomto utkání tentokrát turnajové trojky ustály pozici favoritek a zaslouženě postoupily do semifinále. Dalšími semifinalistkami se staly napřímo postoupivší Lorenzová s Černou a Dvorníková s Pospíšilovou. Kvarteto doplnil pár Báčová/Mrkvičková, který to senzačně dotáhl z kvalifikace až do boje o medaile.

Do prvního semifinále nastoupily páry Lorenzová / Černá a Báčová / Mrkvičková. Tady se naplno projevila útočná síla Andy s Majdou a nasazené dvojky tak vcelku jasně postoupily do finále.


Druhé semifinále bylo o poznání vyrovnanější. V první sadě se skóre hodně přelévalo, ale koncovka nakonec patřila Tomasové s Neuschaeferovou. V druhém setu odešel hráčkám Sokola Brno I Dvorníkové s Pospíšilovou příjem a vzniklé bodové manko se jim už nepodařilo dohnat.

Utkání o bronz proti sobě svedlo páry Pospíšilová / Dvorníková a Báčová / Mrkvičková. Druhé jmenované se celý turnaj prezentovaly nestandardním pojetím hry, kdy na blok chodily jen v těch nejnutnějších situacích a těžily zejména z obrovské houževnatosti a nasazení v poli, čímž občas dováděly své soupeřky do stavu šílenosti. I díky tomu ovládly první sadu. Pak ale zkušenější Dvorníková s Pospíšilovou zpřesnily svou hru, přitvrdily útok a tím zápas otočily.

Finále bylo ve znamení sestrovražedného boje, jelikož proti sobě nastoupily páry, které společně trénují v rámci první fáze projektu LA 2028. Lorenzová s Černou a Tomasová s Neuschaeferovou se díky tomu velice dobře znají, což se nakonec odrazilo i na vyrovnanosti celého utkání. Nejlepší pozici měl nakonec trenér Jonáš Pešek, který se mohl kochat předvedenou hrou. On je totiž trenérem výše zmiňovaného projektu a tudíž trenérem obou párů. Utkání o halový mistrovský titul nakonec nejtěsnějším možným způsobem ovládly Lorenzová s Černou, když s chladnou hlavou uhrály koncovku třetího setu.

1. Andrea Lorenzová / Magdalena Černá (BVŠP/Beachclub Strahov)

2. Mariana Tomasová / Kylie Neuschaeferová (PVK Olymp/BAVB)
3. Valerie Dvorníková / Anna Pospíšilová (Sokol Brno I)
4. Amálie Báčová / Jana Mrkvičková (BVŠP)