Pětisetové bitvy

Olymp - Šelmy, Dnipro i Dukla 2:3

28.12. 22    PVK Olymp Praha - VK Berno ( Šelmy) 2:3

30.12. 22     Prometey Dnipro - PVK Olymp Praha 3:2

Naše hráčky předvádí zlepšující se výkony, které potvrdily především v pětisetových utkáních s brněnskými Šelmami a SC Prometey Dnipro. V několika po sobě jdoucích zápasech tak náš tým dokázal bodovat. V tabulce mu ale patří až devátá příčka s minimálním odstupem na soupeře ve vyšších patrech tabulky.

Ne jinak tomu bylo i v čtvrtečním zápase proti liberecké Dukle. Utkání dvou RSC, každý tým má svou strategii, pražské družstvo se opírá především o reprezentantky Šimáňovou a Dostálovou a dále o mladé talentované hráčky, které prošly českými mládežnickými reprezentacemi, liberecké družstvo má ve svém středu rovněž dvě reprezentantky Kojdovou a Blažkovou, ale i čtyři zahraniční posily, na nahrávce Lyklemu z Nizozemí a Deislovou z Rakouska , dále slovenskou reprezentantku Kvapilovou a ukrajinku Frankevychovou. Všechny tyto hráčky se zapojily do utkání.

PVK Olymp Praha – VK Dukla Liberec 2:3 (23:25, 25:16, 20:25, 25:23, 9:15)

Rozhodčí: Olt Jiří, Koutník Patrik - Jan Večeřa delegát

Počet diváků: 200

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Brichtová, Žáková, Kopáčová, Kalhousová, Šimáňová, Šmídová Nic. - Dostálová.

Střídaly: Brancuská, Poloučková, Gajdová, Virtová, Šmídová Nat.

Hosté: Šulcová, Nečasová, Kvapilová, Kojdová, Blažková, Deisl - Kolářová

Střídaly: Frankevych, Dvořáková, Kohoutová, Lyklema, Bartošová

Ohlasy po utkání:

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):„Jsem ráda, že jsme dokázaly Liberec takto potrápit. Naše výkony se v posledních zápasech zlepšují, ale bohužel to byl dnes již třetí tiebreak, který pro nás neskončil vítězně. Čtyři sety hrajeme skvěle, ale do pátého setu vždycky vstoupíme špatně. Pravděpodobně je to zapříčiněno mladým týmem, který nemá tolik zkušeností a nezvládá tyto vyhrocené situace. Na tomto musíme zapracovat.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Musím se jen opakovat v tom, že nás sráží drobné chyby, nejvíce mladých hráček, kterým ta chybovost ale tak říkajíc přísluší. V každém případě musím říct, že jsme dnes odehrály velmi dobré utkání. Statistické údaje naznačují, že jsme byli lepší na bloku i na útoku, což je proti Liberci téměř nemožné, nicméně se nám to dnes podařilo. Mrzí mě, že jsme byli na domácí půdě horší na podání, protože se této činnosti hodně věnujeme. I přestože jsme prohráli, musím celý náš tým pochválit, protože příkladně bojoval a jsem přesvědčen, že pokud spolu tento tým zestárne, tak má před sebou velikou budoucnost.“

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Přijely jsme sem s jiným cílem, chtěly jsme tři body. Jsem ale ráda za vítězství, neboť se nám konečně podařilo vyhrát v tie-breaku. Měly jsme dnes ovšem problémy na síti a trápil nás příjem.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec):První set byl vyrovnaný s těsnou koncovkou, kdy jsme mohli předvést i lepší výkon. Po naší přihrávce jsme neměli 100% útok, nedokázali jsme ubránit dvě hráčky, které nám dělaly problém v útoku. Máme 33 chyb na bloku, což je enormní množství proti ublokovaným míčům. Vzhledem k tomu, že jsme se na tyto dvě hráčky připravovali, tak náš výkon byl špatný. Ale pozitivum je, že jsme konečně vyhráli tie-break a odvážíme si dva body.“

Popis utkání:

Domácí vstoupily do utkání s velikým odhodláním potvrdit zlepšující se výkony posledních zápasů, které skončily pětisetovými bitvami. Od prvních rozeher nebylo patrné, že proti sobě nastoupila družstva devátáho resp. třetího pořadí. Domácí kazí zbytečně několik podání, ale konkuruje kvalitní přihrávkou a následným útokem. O výsledku setu se rozhodovalo v samotném závěru, ve kterém domácí hráčky nestačily především v útočné fázi, v důležitých okamžicích útočily do autu, především za stavu 23:24 Kopáčová.

Průběh prvního setu: 8:4, 16:15, 20:21, 22:22, 23:25.

Přestože domácí tým prohrál první set nejtěsnějším rozdílem, nesložil zbraně a především lepší útočnou hrou přehrál liberecké hráčky. Na pozici univerzální hráčky střídala v domácím týmu Monika Brancuská Gabrielu Kopáčovou, které nevyšla koncovka prvního setu. Set vyhrál domácí tým i výrazným zlepšením obrany na síti (6 vítězných bloků) i kvalitním servisem střídající Káji Poloučkové.

Průběh druhého setu: 8:7, 16:11, 20:14, 22:16, 25:16.

V této chvíli se rozpoutala největší bitva o to, kdo bude lepším týmem tohoto utkání. Liberecká Dukla měla do stavu 15:18 navrch nad domácími. Přesto pražské hráčky dotahují nepříznivý stav ( 17:18). V tomto okamžiku domácí hráčky nezvládly jednoduchou obranu na síti - neudržený příjem libereckých jsme blokem nedokázaly vyhrát. Tato chyba domácích nastartovala zkušené liberecké hráčky do koncovky, kterou bez problémů zvládly.

Průběh třetího setu: 8:7, 14:16, 17:18, 17:20, 18:22, 20:25.

Ani další prohraný set však neznamená, že bychom složily zbraně, naopak, příkladně bojujeme o zisk některých z bodů. I tento set se láme až v samotném závěru, o který se zasloužila i střídající Verča Virtová (6 bodů) a spolu s ní i Monika Brancuská (9 bodů). Po delší době funguje útočná vazba Šmídová- Šimáňová. Od dvacátého bodu máme mírně navrch.

Průběh čtvrtého setu: 8:6, 15:16, 20:18, 22:20, 25:23.

Podobně jako v předešlých pětisetových zápasech domácí Olymp nevstoupil do pátého, zkráceného setu nejlépe. Dlouhou první výměnu prohráváme, to nás sráží. Liberecký tým rychle odskakuje na rozdíl tří bodů, domácí hráčky stačí korigovat na 6:8 při změně stran. V závěru domácím dochází síly a nakonec prohrávají rozdílem šesti bodů.

Průběh pátého setu: 0:3, 6:8, 7:10, 9:15.

V průběhu utkání jsme byli lépe blokujícím družstvem (14 :12) a i lépe útočícím družstvem - družstvo téměř na 40 % , z toho "Šimi" dokonce na 70%.

Celé utkání trvalo přes dvě hodiny, divákům se muselo rozhodně líbit. Podpora domácích fanoušků v hale byla příkladná, určitě konkurovala vyhlášenému libereckému kotli bubeníků.