Olymp prolomil své tiebreakové prokletí a letos v Chance Českém poháru bere bronz

Pražský Olymp po čtyřech pětisetových pohárových zápasech (21 ve finále Olomouc, 22 v Táboře - VK Brno a Olomouc, včera s Ostravou) prolomil prokletí a bojovným týmovým výkonem, výbornou hrou na obraně v poli poráží favorita z Olomouce 3:1 a veze do Přípotoční bronzovou medaili z letošního Final Four Chance Českého poháru 2023.

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 3:1

(25:23, 25:17, 23:25, 25:22)

Do prvního setu vstupuje více namotivovaný Olymp a ujímá se vedení 4:2, hlavně zásluhou razantnějšího útoku. Vysokoškolačky si ale nenechaly Olymp odskočit a udržují kontakt dobrou obranou na síti, 7:7. Olomouc se pomalu ujímá vedení pomocí dobrého servisu. Olymp, aby uspěl, musí servírovat na hraně rizika, což se mu zatím nedaří. Trenér Mitáč si vybírá první time out za nepříznivého stavu 9:11. Olomoucká nahrávačka Galvão si hodně pomáhá útokem ze středu, s jehož obranou si Olymp zatím neví rady, nicméně velkou bojovností, hlavně v obraně, se dotahuje na rozdíl jednoho bodu, 14:15. A po útoku Kelnárové je srovnáno, 17:17. Profesorskou hru Olomouce zatím Olymp dohání bojovností. Trenér Hroch sahá k prvnímu střídání. A to se mu vyplatilo, kdy čerstvá univerzálka Rajlič jednoblokem srovnává, 19:19. Do koncovky se jde za vyrovnaného stavu 21:21. Levačka a následný blok olomoucké kapitánky Tinklové posílá její tým do dvoubodového vedení, 23:21.

Zde nastává pravděpodobně rozhodující okamžik prvního setu. Kelnárová útočí na zadní lajnu, rozhodčí posuzují tento míč jako "aut". Možnost využití " jestřábího oka" berou trenéři Olympu. Verdikt je jasný, míč těsně dopadá na zadní lajnu . Stav je tedy 22:23 ,ale bez možnosti " nápravy bychom prohrávali 21:24).

Olymp se nevzdává, dobrý servis, skvělá obrana Šimáňové a Šmídové v poli, následně vítězný blok Žákové a především dobrý a vítězný útok včetně setbolového od Brancůské. A první set tak získávají pražské hráčky trenéra Mitáče.

Druhý set začaly Hanačky lépe a rychle vedou 4:2. Set má stejný průběh jako ten první. Olomouc si udržuje mírný náskok, ale Olymp se ho snaží „uviset“ zuby nehty, 5:7. Nicméně tlak favorita trvá a Standa Mitáč se ho snaží zastavit oddechovým časem, 5:9. Je to stále dokola, profesorský výkon Olomouce nestačí na entusiasmus Pražanek, je opět srovnáno 10:10. Vysokoškolačky budou muset více zapojit emoce, Olymp se ujímá vedení 14:12. Že by se rodilo velké překvapení? Za nepříznivého stavu 13:16 si opět trenér olomouckých děvčat bere time out. Na řadu u Hanaček přichází již v prvním setu zkoušené dvojité střídání. Blíží se koncovka a Olymp vší silou drží nadějný náskok, 22:17. Trenér Olomouce Hroch točí sestavou, jak může. Na palubovce se objevuje poprvé Borovcová, vrací se nahrávačka Galvão, ale Olymp je v laufu. Za stavu 24:17 proměňuje hned první setbol esem a vede už 2:0 na sety.

Olymp je evidentně psychicky nahoře, snaží se zápas rozhodnout hned na začátku třetího setu. Rozdíl v bojovnosti je markantní. Nicméně v olomouckém dresu zůstává na palubovce kapitánka Tinklová s Borovcovou, které se snaží vyburcovat spoluhráčky, 5:5. A to se daří, trenér Pražanek musí oddechovým časem tlak Olomouce zastavit, 6:9. Stejně jako v předchozích setech Olymp se drží Olomouce na „dostřel“, 11:11. Trenér Hroch musí opět sahat po time outu. Přetahovaná pokračuje, lepší servis v této fázi setu posílá vysokoškolačky do tříbodového vedení, 16:13. Vypadá to, že se tvoří rozhodující olomoucký náskok, trenér Mitáč začíná točit sestavou. Olymp útočí mimo a do bloku, a přestože servis Hanaček není nyní tak razantní, ujímá se Olomouc vedení 20:14. Olymp začíná riskovat servis a vyplácí se. Vrací se zpět do setu a nutí trenéra Hrocha k dalšímu time outu, 20:22. Po šťastném útoku olomoucké Rajlič je zde první setbol pro olomoucké vysokoškolačky. Nicméně Olymp se nevzdává a trpělivou obranou snižuje na 23:24. Olymp servíroval na jistou a zkušená kapitánka Tinklová z výborného příjmu už věděla, kam míč distribuovat. Je sníženo z pohledu Olomouce na 1:2.

Začátek čtvrtého setu je jako přes kopírák setů předešlých. Olomouc „buší“ do Pražanek a ty trpělivě brání a čekají na chybu Hanaček, 4:4. První time out si bere trenér Hroch po esu Brancuské, 6:4 pro Olymp. Na rozdíl od předchozích setů aktivitu si nyní drží pražský celek a vede už 10:6. Přichází oddechový čas trenéra Mitáče, protože Olomoučankám se po tvrdých servisech Körmendyové podařilo snížit na 10:9. Olymp stále výborně brání a udržuje si náskok, 14:11. Blížíme se do koncovky a situace na hřišti je stále stejná. Olomouc se snaží tvrdým útokem dostat zpět do zápasu, ale obrana Olympu je nyní neprostupná. Druhý time out trenéra Hrocha přichází za stavu 16:12 pro Pražanky. Olomouc snižuje na rozdíl jednoho bodu po pipu Borovcové, 17:16. Olymp jde do koncovky s tříbodovým náskokem, 20:17. V této fázi je trpělivější Olomouc, nutí Pražanky chybovat na útoku a snižuje na 21:20. Olomoucký celek teď drží na útoku Rajlič, 22:22. Olymp má první mečbol za stavu 24:22 a může své pohárové tiebreakové prokletí prolomit. Nakonec přichází eso z ruky nejlepší hráčky utkání Brancuské a pražský Olymp letos bere bronz.

Sestavy:

Olymp: Šmídová Nicole, Brichtová, Žáková, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, libera Dostálová, Pešková.

Střídaly: Kelnárová, Poloučková, Šmídová Natalie

Olomouc: Šepeľová, Mostsitska, Rajlić, Herdová, Körmendyová, Galvão, libero Slavíková. Střídaly: Tinklová, Borovcová, Kneiflová, Đapić, Weidenthalerová

Statistika ZDE

Ohlasy po utkání:

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Trenér nás připravoval na to, že Olomouc hraje tvrdší údery než Ostrava a bude to o trpělivosti v obraně. To se potvrdilo a nakonec asi ta trpělivost rozhodla. Chci poděkovat všem v týmu a jsem za všechny ráda, že vezeme domů placku.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsem rád za bronz a hlavně za holky, které po tom nešťastném včerejším zápase a slzách, kterých bylo mnoho, se zvedly a tu placku proti favoritovi vybojovaly. Mě osobně to vnitřně, a nebojím se to říci, ser……, protože jsme ambici na finále letos měli. Styl hry Olomouce nám sedí víc. Připravovali jsme se na jejich tvrdý volejbal a věděli jsme, že musíme být trpěliví. To holky do puntíku splnily.“

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Jsme zklamané, chtěly jsme si obhájit loňský bronz. Věděly jsme, že Olymp bude nepříjemný na obraně a byly to koncovky. Škoda prvního setu, rozhodlo opravdu pár balónů.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Co k tomu dodat? Zápas o třetí místo se vším všudy. Soupeři včera uteklo finále o kousek a my jsme se tady nepotkali s tou správnou formou. Bylo to odbojované jako včera, ale bereme „brambory“. Ukazuje se, že letos bude „placka“ vysoko a nám nezbývá než se teď připravit na play off extraligy.

Autor: Jiří Carba