Finálová skupina I: OLYMP, Ostrava a Hradec Králové Finálová skupina II: VK KP Brno, Junior Brno a Dukla Liberec
Z pozice reprezentačních trenérů ČVS
Dívčí reprezentační družstvo U16 zaznamenalo minulý týden výrazný úspěch, když bez ztráty bodu ovládlo svou kvalifikační skupinu ve francouzském Terville. Díky třem vítězstvím 3:1 nad Kyprem, Srbskem a domácí Francií se zaslouženě kvalifikovalo na červencové mistrovství Evropy U16 2025.
Za tímto dílčím úspěchem stojí obrovské množství práce celé skupiny trenérů – jak klubových, tak svazových – i řada kroků a rozhodnutí. Absolutní většina hráček současného reprezentačního výběru prošla svazovými projekty Benjamínků a Nadějí. První monitoring talentovaných hráček v těchto projektech začíná již na úrovni krajských kempů Benjamínků, kde Lenka Fabikovičová dlouhodobě vyhledává perspektivní typy hráček, se kterými následně pracuje na rozvoji jejich dovedností v rámci klasických kempů Benjamínků. Odsud pak vybrané hráčky přecházejí později do projektu Nadějí, kde se dále rozvíjejí pod vedením trenérského týmu pod taktovkou Zdeňka Haníka. Zde absolvují každý rok osm čtyřdenních kempů, každý se šesti tréninkovými jednotkami.
Výběr do tohoto reprezentačního družstva proběhl na jaře 2024. Jak již bylo zmíněno, většina hráček byla vybrána z projektu Nadějí. Výběr probíhal i na sledovaných celostátních akcích a soutěžích, jako jsou Český pohár U16, MČR U16 nebo Letní olympiáda dětí a mládeže. Ne všechny vybrané hráčky ale prošly svazovým systémem Benjamínků a Nadějí nebo díky pozdějšímu objevení a zařazení absolvovaly jen jeho část. Na tomto místě bych chtěl apelovat na kluby a rodiče, aby neváhali doporučovat talentované a perspektivní hráčky do svazových projektů – ty totiž významně přispívají k jejich dalšímu rozvoji. Profituje z toho nejen český volejbal, ale i samotné kluby. Důkazem je rostoucí úroveň soutěží kategorie U16 a výrazné výkony hráček, které se kromě klubové práce pravidelně zdokonalují na kempech Benjamínků a Nadějí.
Společná příprava RD U16 (hráčky ročníku 2010 a mladší) odstartovala v létě 2024. Paralelně s tím několik vybraných hráček vstoupilo do projektu Národního volejbalového centra (NVC) – projektu zaměřeného na výchovu budoucích reprezentantek. V NVC absolvovaly týdenní program zahrnující mj. tři silové tréninky, pět volejbalových jednotek a pravidelnou fyzioterapii. Cenné herní zkušenosti sbíraly v rámci 2. ligy žen, kde mladší tým NVC zakončil sezónu s bilancí 15 výher a 21 porážek.
Samotné RD U16 absolvovalo do této chvíle 16 vícedenních soustředění – celkem 82 dnů, 120 tréninkových jednotek a 364 hodin společné práce. Kromě těchto kempů jsme se scházeli i během středečních tréninkových bloků (celkem zatím 24x), které hodnotíme také velmi pozitivně. Hráčky tak hlavami zůstávaly v reprezentačním režimu, mohli jsme kontinuálně rozvíjet potřebné dovednosti a pravidelně zařazovat fyzickou přípravu pod vedením našeho kondičního trenéra Filipa Budzela.
Hráčky kategorie U16 jsou stále ve fázi, kdy se musí učit dovednostem a pracovat na svém rozvoji. Hlavním cílem naší přípravy proto byl rozvoj "skills"( v překladu něco umí, = neumí toho dost) a systematická kondiční příprava.
Zde uvádíme přehled hlavních činností, na které jsme se v průběhu uplynulého roku zaměřili:
Činnost nahrávaček
Podání
Příjem
Útok – rozběh
Útok – paže
Útočná řešení a útočná úspěšnost
Blok a obrana v poli
Freebally
Nahrávka HB
Dohrávky 6 na 6
Kypr je tým, který proti dlouhodobému trendu zaznamenal pokrok a přes všechny porážky dokázal potrápit své soupeře ve všech utkáních. Kypřanky nejsou velkého vzrůstu, vyznačují se ale dobrým servisem, příjmem, skvělou obranou v poli a bojovným duchem. Jejich hra byla postavena na jedné hráčce, která celý tým držela po dobu celého turnaje.
Úvod utkání byl z naší strany velmi nervózní. Klid přišel až po zvládnutí napínavé koncovky druhého setu. Od třetího setu jsme se už uklidnili a měli utkání pod kontrolou.
Srbsko jako volejbalová velmoc přijelo na turnaj s velkým sebevědomím a dobrým týmem. Tým disponuje vysokými hráčkami, které navíc svou vyspělostí vypadaly spíše už na kategorii U18. Jejich hra byla založena na dobrém útoku kůlových hráček, téměř nezapojení blokařek. Jejich servis byl střední kvality, poměrně velké problémy měly na příjmu.
Úvod utkání byl vyrovnaný a my jsme si hned od začátku dokázaly, že se Srbskem můžeme hrát otevřenou partii. V druhé části jsme udělali několik nevynucených chyb a přes mohutný finiš jsme první set ztratili nejtěsnějším rozdílem. To nás nepoložilo a pokračovali jsme v dobrém výkonu. Díky skvělému podání jsme odskočili soupeři a na vítězné vlně jsme dojeli až do samého konce. Srbsko jsme přehráli ve všech činnostech a už po dvou utkáních si zajistili postup na ME.
Francie dokázala zvítězit v 1. kvalifikačním kole ve své skupině WEVZA , ale díky malému počtu účastníků nepostoupila na ME přímo. Tento tým disponuje vysokými hráčkami, hraje převážně přes kůly a hodně tlačí servisem.
Do tohoto utkání jsme nastoupili kvůli zdravotním omezením bez tří hráček základní sestavy z prvního utkání. I Francie nastoupila bez první nahrávačky, která se jim zranila v předchozím utkání s Kyprem. Hra našeho týmu navázala na skvělý výkon z předchozího utkání a dokázali jsme získat první dva sety. Ve třetím setu jsme naopak těsně prohráli. Čtvrtý set vyvrcholil dramatickou koncovkou. Náš tým měl několik mečbolů, odvracel setbol soupeře, aby nakonec zaslouženě vyhrál 29:27.
Již na MEVZE jsme dokázali v několika zápasech předvádět dobrý volejbal. Týmu jsme věřili a měli jsme ty nejvyšší cíle. Neúspěšné semifinále proti Maďarsku ale rozplynulo sen o postupu a závěrečné utkání o bronz jsme už nezvládli a předvedli nepovedený výkon. Do druhého kvalifikačního kola jsme šli s cílem se soustředit na náš výkon a volejbal. Na ME mohl postoupit i třetí nejlepší ze všech skupin, proto záleželo na každém setu a bodu.
Během turnaje se povedlo semknout tým, který nechal na hřišti všechno i mohutně povzbuzoval na lavičce. Za toto jsme moc rádi, protože jinak bychom sotva dokázali prodat a předvést, co jsme trénovali a v čem jsme se posunuli. Toto týmové nastavení ale nevzniklo mávnutím kouzelného proutku, ale je výsledkem dlouhodobého procesu, mnoha hodin teambuildingových aktivit, hledáním vhodných charakterů.
Jsem osobně moc rád, že jsme měli možnost pracovat v tomto reprezentačním režimu a setkávat se vzájemně tak často. Dívčí sportovní kolektivy často kladou větší důraz na mezilidské vztahy a emocionální vazby než chlapecké týmy. Dívky jsou obecně citlivější na atmosféru ve skupině a na to, jak se v kolektivu cítí. Pokud mezi sebou nemají dobré vztahy, může to výrazně ovlivnit jejich motivaci, sebevědomí a celkový výkon. Pocit bezpečí, podpory a přijetí je pro ně klíčový – pomáhá jim více si věřit, komunikovat a spolupracovat na hřišti i mimo něj.
Na turnaji CEV testovala nová pravidla – nejzajímavější z pohledu mládežnických soutěží byla tato:
V následujících měsících se chceme zodpovědně připravit na ME U16, které se koná od 2. do 13. července v Albánii a Kosovu. Naše skupina II se odehraje v Kosovu, kde se kromě domácího týmu utkáme také s Tureckem, Chorvatskem, Maďarskem, Slovinskem, Řeckem a Černou Horou. Nejlepší dva z každé skupiny postoupí do semifinále, zbytek končí. V přípravě chceme dále pracovat na posunu jednotlivých dovedností, ještě více propracovat různé varianty útočných kombinací a řešení, dále vylepšovat naši obranu.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčkám, které se zapojily do hry nebo v danou chvíli mohutně podporovaly své spoluhráčky na hřišti. Díky patří i celému realizačnímu týmu – Sebastianovi Schmitzovi , Filipu Budzelovi (kondiční trenér), Aničce Kumbárové (fyzioterapeutka), Janu Kovařčíkovi (statistik). Českému volejbalovému svazu děkujeme za podmínky, které nám poskytl. Velké díky patří již zmíněným trenérům a trenérkám Benjamínků a Nadějí, které spolu s jednotlivými klubovými trenéry zanechali výraznou stopu na současných hráčkách RD U16. V neposlední řadě nesmíme zapomenout poděkovat i rodičům za jejich podporu a spolupráci.
Tento momentálně úspěch je společnou prací nás všech. Je to vykročení dobrým směrem, které je i závazkem, který musíme opečovávat a společně dělat vše, abychom se posouvali v konkurenci evropských týmů stále dál.
Pavel Starý a Stanislav Mitáč