128_20230319_123350.jpg

OH 2024 v Paříži

Los olympijské kvalifikace poslal naše reprezentantky do Číny O složení skupin pro kvalifikační turnaje na olympijské hry v Paříži 2024 se v pátek 17. 3. 2023 rozhodlo ve švýcarském Lausanne. České volejbalistky odcestují do Číny, kde svá utkání odehrají mezi 16. a 24. zářím 2023 se sedmi konkurenčními národními výběry.

Pro samotný los olympijské kvalifikace bylo ve hře 24 ženských volejbalových týmů. Ty jsou nyní rozděleny do tří osmičlenných skupin. Rozhodovalo se také o turnajových lokacích. O postup na olympiádu budou ženy bojovat v Číně, Japonsku a Polsku.

České volejbalistky pod vedením řeckého kouče Giannise Athanasopoulose se v rámci skupiny A utkají se soupeřkami ze Srbska, Dominikánské republiky, Nizozemska, Kanady, Mexika, Ukrajiny a s domácími Číňankami, s nimiž se setkaly už na loňském světovém šampionátu.

Znovu nás čeká cesta do Číny. Jsme nadšení a šťastní, že se opět utkáme s těmi nejlepšími týmy na světě. Je to pro nás velká šance, jak jako tým dál růst a získat cenné zkušenosti. Favoritkami skupiny budou týmy z Číny a Srbska. Při prvním pohledu na světový ranking nemáme velké šance na postup, ale každou šanci, kterou na tomto velkém turnaji dostaneme, využijeme. Těšíme se na září, kdy se do Číny vydáme a utkáme se s nejlepšími světovými soupeři,“ komentoval los Giannis Athanasopoulos.

Volejbalových soutěží na olympijských hrách v Paříži 2024 se zúčastní v obou kategoriích 12 týmů. Francie má jako hostitelská země zajištěnu účast v mužské i ženské soutěži. Zbývajících 11 míst bude rozděleno ve dvoustupňovém kvalifikačním procesu. O šest míst pro olympijskou kvótu se bude bojovat právě během olympijských kvalifikačních turnajů, kterých se účastní 24 nejlepších týmů podle světového žebříčku FIVB, rozdělených do tří skupin po osmi kolektivech. Dva nejlepší týmy z každé skupiny se přímo kvalifikují do Paříže. Zbývajících pět míst bude obsazeno výběrem pěti nejlepších dosud nekvalifikovaných týmů podle světového rankingu FIVB ke konci skupinové fáze volejbalové Nations League 2024.

Autor: Štěpán Sedláček

... převzato z web ČVS, pro informaci našim fanouškům a orientačně, kdy asi začne domácí soutěž žen ročníku 23/24