138_20230412_145327.jpg

Novinář M.G. vs trenér S.M.

Ptá se M.G. a odpovídá S.M

Máme pár dní po vyřazení Olympu ve ČF Uniqa extraligy žen, a tak jsme se zeptali hlavního trenéra družstva Stanislava Mitáče na několik otázek.

Už máte za sebou analýzu, proč se nepodařilo přejít přes Šelmy do semifinále?

Prohráli jsme 2-3 v sérii, ale abych pravdu řekl, stále nevíme. Společně s trenéry to analyzujeme. V každém případě se jednalo o vyrovnanou sérii, ostatní ČF zápasy skončily jasně ve prospěch domácích 3-0, ale výsledky jednotlivých zápasů byly příliš jednoznačné. To jsem snad za celou kariéru v zápasech play-off nezažil.

V průběhu sezóny jsme u soupeřů zpravidla nehrály dobře. To přičítám velké obměně v týmu, postupně jsme zapracovávaly čtyři hráčky do základní sestavy - nepočítám Verču Dostálovou, tu jsem měl řadu let v družstvu, přesto jsme v průběhu sezóny řešili roli dvou liber, závěr vyšel téměř optimálně Dosty na přihrávce a v poli, Pešu v poli.
Nikča Šmídová na nahrávce měla v první části soutěže nestabilní výkony, postupně se její výkon ustálil. V některých zápasech v konci soutěže byla tahounem a svými výkony by měla upoutat reprezentační trenéry. Její výkon v dalších sezónách půjde rozhodně nahoru. Zuzku Žákovou - talentovanou reprezentantku ročníku 04/05, spolu s Kájou Gajdovou, rovněž reprezentantku 05/06 na pozici blokařek - obě střídaly dobré výkony s horšími, ale rozhodně se vzájemně dobře doplnily. Veroniku Virtovou - našeho" ďábla-preťekára", kterou je těžké krotit, ale našla svou roli pro družstvo.

A našeho „koně“ Moniku Brancuskou. Monča přešla z pozice dobře hrající blokařky na pozici univerzální hráčky. Jde si za svým sportovním cílem,“to chci hrát, budu na tom tvrdě pracovat, ať to stojí co to stojí“ – všichni ji fandíme. Právě Monika byla v mnoha zápasech nejvíce bodující hráčkou.

Ale, aby to hrálo, tak potřebujeme Páju Šimáňovou, která přijela „vyflusaná“po dlouhé reprezentační sezóně(EL, kval.ME, MS). Do ledna hledající se Lucii Kalhousovou, aby v závěru soutěže patřila mezi pilíře základní sestavy.Verču Peškovou“čerta“, který je všude.

Důležitou, okem neviditelnou roli má druhá nahrávačka Kája Poloučková, která nechyběla v jediném zápase ani odpoledním tréninku, když přiletí z výuky gymnázia. Je-li potřeba, okamžitě dokáže zastoupit Nikču a převzít její roli.

K tomuto výčtu hráček patří i Tonča, Miška, Gábina a Natka. Každá se svými silnými volejbalovými stránkami, i nastavenými životními plány.

To jsem se rozjel- takže:

  • Zapracování nově příchozích hráček do sestavy
  • Horší výkony na půdě soupeře
  • Vyrovnanost družstev v nejvyšší soutěži, ztráta bodů v první části soutěže
  • Postavení před sérii v Play-off , byli jsme na vlně, kdyby se začínalo doma ???
  • Všechny mladší hráčky hrály sérii P-O poprvé v životě

Může být jedním z důvodu vyřazení i více jak 7letý rozdíl v průměrném věku základních sestav? (23,4 Olymp , 30,7 Šelmy)

Šelmy výrazně posílily v závěru dlouhodobé části soutěže. Na nahrávku povolaly Páju Šmídovou- Vincourovou ( z Frýdku Místku, který ztrácí pozice před P-O), Annu Šotkovskou z liberecké Dukly a především o Anetu Havlíčkovou-Kocmanovou, která se vrátila ze zahraničního angažmá v Turecku.

Odpovídám - rozhodně ano. V Šelmách je řada zkušených hráček. Ale myslím si, že jsme se velkých jmen nezalekli. Viděl jsem ve výrazu na tvářích starších hráček obavu v námi nastavené obranné taktiky na některé hráčky soupeře, ale vzájemně jsme se ujistili, že to tak bude dobře.

Když proti sobě na síti stály „ŠELMY“ Havlíčková, Marková-Svobodníková, Kyryšenko a proti nim naše „mateřské školka“, ale TYGŘICE Verča – Zuzka – Monika, tak byl věkový rozdíl i více než 10 let.

Máte svůj tip, kdo v letošní sezóně vyhraje celou extraligu?

Rozhodně to bude jedno z brněnských družstev – mají ve svém středu na pozici nahrávaček výrazné osobnosti. Pokud budou zdravé Šelmy“ mohou to být právě ony.

3. místo v Českém poháru, 5. místo v extralize. Je to úspěch nebo neúspěch?

Tak, jak se vyvíjela sezóna, beru to jako úspěch. Především z pohledu výkonů družstva v závěru soutěže. Do dalších sezón je na čem stavět.

Páté místo je reálným obrazem v umístění, i když nám chyběl pouhý bod k místu čtvrtému před P-O. Ve finále ČP jsme měli být ve finále. Požádáme vedení ČVS o pozdější termín, pro načasování naší sportovní formy.

Jaké byly vlastně předsezónní cíle od vedení?

Rozhodně do 5. Místa s cílem vybojovat účast v Evropských pohárech zaútočit na jednu z medailí.Finálová účast v ČP.

Jaký bude v nejbližších týdnech program družstva?

Hráčky mladších ročníků budou zařazeny do tréninkových skupin pro vrcholné šampionáty M- ČR U18 ( Gajdová) , M-ČR U20 (Kelnárová, Brancuská, Žáková, Gajdová), M-ČR U22 (Virtová, Brichtová, Poloučková, Kelnárová, Brancuská, Žáková, Gajdová). Pak dostanou volno.

Krátký odpočinek, který bude kondičně –regenerační i dovolená. Od 24.4. začneme pracovat s hráčkami, které se připravují k reprezentačním povinnostem / RD ženy, RD 05/06, RD 07/08 a příprava k Letní univerziádě/ as hráčkami, které budou zařazeny do týmu pro soutěžní ročník 23/24.

Krátce k příští sezóně – dá se očekávat velký „průvan“ v šatně, anebo bude tým z této sezóny pokračovat na Olympu i v nadcházející sezóně?

To bych v této chvíli nechal na další článek, ale některé hráčky nebudou pokračovat, o doplnění družstva a to i významné se snažíme.