303_20240519_222805.jpg

M-ČR U14 mladší žákyně

Mistrovský titul v kategorii U14 jsme obhájili a zůstává na OLYMPU

Dnes skončil šampionát U14 v Bílovci a také šampionát U18 v Přerově, pro OLYMP je to SUPER den, protože v obou kategoriích jsme přeborníci těchto kategorií.

U18 bude mít samostatný článek. 

My představujeme kategorii U14.

Jde o skvělou "partičku" talentovaných dívek, která v letošní sezóně neokusila hořkost porážky v oficiálních zápasech své kategorie. 

Již v přípravě dokázala tato skupinka spolu se svými trenéry vyhrát prestižní PVG. 

V Pražském přeboru si bez zaváhání dokráčela k titulu šampióna. V kvalifikačních skupinách v Plzni a v Karlových Varech šla jasně za postupem. Vlastní mistrovství v Bílovci se jim vydařilo na výbornou. Základní skupina bez porážky, sloučená skupina bez porážky, semifinále s Orionem 2:1 a vlastní finále na centrálním kurtu nad "domácí" Ostravou rovněž 2:1. 

Teď ale popořadě. Skupina vyráží ve čtvrtek po tréninku z naší volejbalové základny na  Radlické. Řidičem vozu č. 1 Radek, vozu 2. Katka, vozu 3. Pavlína vozu č.4 Jana se Standou.  Cesta je však strastiplná, na dálnici se dostáváme do zácpy u hořícího kamionu. Zdržení téměř dvě hodiny. Zde nám "frnknul" Radek a zmizel v dáli. Ale zabezpečil ubytování v Ostravě. My  jsme si dali večeři na "Rohlence" a po téměř šesti a půl hodinách dorazili za Radkem na  hotel. 

Volba šampionátu v místě konání MS v hokeji nebyla nejšťastnější řešením, ale je třeba říci, že se pořadatelé zhostili  své úlohy na výbornou. Přesto některé kluby, včetně našeho do poslední chvíle řešily možnosti ubytování a do poslední chvíle nebylo jasné za kolik ? a kde budeme bydlet. Ještě, že máme Radka a na koho se obrátit. Bydlení je zajištěno a za skvělou cenu i v době šampionátu.

Po příjezdu rychlé pivo vyprahlým řidičům, večerní porada dospělých o programu prvního hracího dne. Naše skupina není ve sportovní hale v Bílovci, ale v přilehlé tělocvičně Gymnázia. To se později ukázalo jako velmi příjemné. Zde byl příjemný vzduch, klid od bubeníků "Fan klubů" ostatních týmu, dostatek místa na rozcvičování, prostor za základní čarou na podání.  

OLYMP - VK Prostějov  2:0

OLYMP - VK Znojmo Přímětice   2:0

OLYMP - Mikulovka "B"    2:0

Cíl prvního dne je splněn na jedničku. Máme tři vítězství, ale s předvedenou hrou proti slabším soupeřům nejsme spokojeni.  Po druhém zápase důrazně promlouváme k hráčkám o nutnosti společného projevu, agresivitě, týmovém chování a především o volejbale celého družstva - ne pouze jednotlivců. Projev je studený - stojí za bačkoru.

Snad slova padla na úrodnou půdu, a utkání proti Mikulovce "B"  má již naše přísnější parametry - s touto hrou a výkonem jsme spokojeni. Ale je vidět, že družstvo čeká na silnější soupeře. A to hned druhý den nastane. 

V průběhu dne jíme na hale naše oblíbené tousty, ovoce, zeleninku, pitný a stravovací režim zajišťuje Radek s rodiči. Večer je společná večeře, hodnocení dne , splnění cílů - pochvala. Vyhlášení programu na následující den a hurá odpočívat na hotel.

Trenéři a rodiče společně u hokejového utkání Česko - Dánsko 7:4, dobrá večeře, pivo i rum s vínem nechybí. K tomu řada chytrých sportovních řečí, jak by to měl Radim vést, proč to nešlo Davidovi a pod. Dále standartní manželské povinnosti, práce doma, starost o rodinu, psí miláčky, pracovní povinnosti, starost o děti a pod.

Ráno si opět můžeme pospat, hrajeme až druhé utkání. Přesto jedeme po lívancích s marmeládou včas. Prostředí haly , kde se hraje na třech kurtech si musíme osahat a chvíli v ní pobýt. I rozcvičku před utkáním s Hořovicemi začínáme dříve. Pořadí dnešních zápasů je třetí, druhý a první ze skupiny A. Budeme usilovat o konečné pořadí na 1-2 místě, které nám zaručí hru o medaili. 

OLYMP - Hořovice  (3) 2:0 

OLYMP - Šantovka Olomouc  (2)    2:0 

OLYMP - TJ Ostrava (vítěz skupiny)  2:0

V prvním utkání si Hořovice nepouštíme příliš k tělu, neustále vedeme o několik bodů, opět si zahrají všechny hráčky, což vidíme jako důležité, protože síly budou ubývat,  a na každou hráčku přijde v této věkové kategorii malá či větší krize.

Před druhým utkáním se řítím do Přerova. Povzbudit naše U18, které hrají své semifinále s Ostravou o postup do finále. "Kočky" mají rozhodně na finálovou účast i mistrovský titul. Za Olymp nastupují  i hráčky NVC ( Anežka a  Bára), dále Julie, Juli a Tereza, které trénují v dohodnutém režimu na Olympu. Družstvo je silné.

Jdu se pozdravit s trenéry Michalem a Lukim, s kterými jsme v telefonickém kontaktu. Očima se zdravím se všemi hráčkami. Jdu do Fan-klubu Olympu povzbuzovat. Od Dejva a Standy se dozvídám o tom, jak to frčelo i nefrčelo v předchozích zápasech. Start do utkání je rozpačitý, ale postupně se naše hra stabilizuje. Konec 3. setu i 4. set je v naší režii. Vyhráváme 3:1.  Jdu si plácnout s trenéry a poděkovat hráčkám. Sedám do auta a valím zpět do Bílovce na poslední zápas sobotního dne.

V Bílovci mezitím zvládáme i druhé utkání. Informace mám od Martina. První set snadno, ve druhém nastává boj. Ještě prohráváme 20:21 , ale koncovka patří nám. Síla je na naší straně, ale olomoucké dívky bojují, hrají obětavě v poli, vyberou spoustu míčů. Útok a podání máme lepší a to také rozhodlo o našem vítězství.

Naše nejčastější základní sestava:

N - Tereza Mitáčová,  B2 - Karolína Vráblíková,  S1 -Lilien Heřmanská,  U/ S2 - Veronika Sedláková,  B2 -Barbara Dali,                   S2 -Elen Holoubková

- střídající  Elí Bečvářová, Lucie Veverková a Julie Vokounová

 

Čeká nás nejtěžší utkání dne proti téměř domácí Ostravě. Ostrava bez potíží vyhrála skupinu "A", naložila soupeřům, měla nejlepší skóre bodů. Ve svém středu má silnou útočnici  Leonu Gelnárovou. Družstvo hraje s liberem. Směry útoků kůlových hráček víme, středové hráčky neútočí - slabší je obrana v zóně I a II. To jsou naše trenérské postřehy , uvidíme jak si s tím poradí naše "banda" na hřišti. Krátká porada před utkáním, cíle jsou splněné, zítra nás čeká nejnáročnější den a toto je velmi dobrá příprava, Ostrava je nesmírně silný soupeř, v zákulisí slyšíme slova o titulu, a že nás smáznou. Nicméně postup před tímto zápasem mezi poslední čtyři družstva a o hru medailí je splněn. Pojďme makat a bojovat jako jeden tým, který chce něco dokázat. A ta naše "banda" na to vletěla jak se sluší a patří. Hodna slov naší hymny  " ať padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina - náš tým to nikdy nevzdá a TAK TO JE!

Vyhráváme 2:0 , to nikdo v hale nečekal, pěkné, bojovné utkání, sklízíme zasloužený potlesk. Do hry zasahuje Julie Vokounová s úkolem ubránit na síti nejlepší smečařku soupeře, to se i chvíli daří - tréninková absence Julie před šampionátem je sakra znát - snad si doma i sama příště prosadí své ve prospěch družstva a klubu?? 

Z Elen se stává silný "žolík" trenérky z pozice střídající hráčky ( kvalitní servis, poziční hra a především přihrávka - hráčka s tahem po vítězství), v každém střídání až do konce šampionátu týmu pomáhá - pochvala obrovská.

U družstva jsou vítězná gesta i touha vítězit. Toto je oslava závěrečného vítězství. 

Tak jsme i po druhém dni bez porážky. Proto opakujeme stejný večerní model - večeře, hodnocení dne, jen soupeř našich hokejistů se mění - Velká Británie 4:1. Kecy u piva jsou podobné včerejším. Radek odjíždí domů, zítra odlétá na zaslouženou rodinnou dovolenou. Loučí se s námi, hráčkami, budeme ve spojení v průběhu zítřejšího dne. 

Neděle ráno a jsou tu semifinálové zápasy : 

Semifinále I:    Ostrava -Nymburské BOMBY   2:0 

Semifinále II:   OLYMP - Orion Praha ( družstva, která hrála loňské finále)   2:1 ( 12, -23, 9)

K snídani oblíbené lívance, jen jsme zakázali soutěžit hráčkám s Kubou, který jich dokázal do sebe naládovat i 14. Krátká porada na Orion , soupeře známe ze soutěží Prahy - bilance je příznivá pro nás 6:0, ale máme v hlavách loňský příběh , v něm jsme s Orionem nevyhráli v průběhu soutěže ani jednou, ale ve finále jsme to prorazili a získali titul. Trenérské obavy jsou na místě, snad se to letos nepodaří právě Orionu.

Kratší dynamická rozcvička, zcela odlišná oproti cvičení se švihadly a tahání expanderů Orionu. Rozcvičení nahrávaček, individuální opakovaný agresivní útok jednotlivých hráček do sítě a jdeme smečovat na síť, na servis a do hry. První set je excelentní, vychází téměř vše. Především máme dobrý servis , je to rychle hotové 25:12. při střídání stran je nám jasné co se asi bude dít. Orion zbraně nesloží, jak se vyrovnáme  s tak hladkým vítězství, naše obavy se naplňují, tak jak to bývá i ve velkém volejbale - ono se tu nějak dohraje a soupeř se porazí sám. To se nestalo, prohráváme koncovku druhého setu - stav je 1:1.  Hala se dělí na dva tábory - je slyšet mohutné "Orionské peklo" proti hlasitému OLYMP to nikdy nevzdá a tak to je. 

Atmosféra šampionátu je úžasná, rodiče jsou na straně svých dětí, klubů, ale tentokrát hovoří uznale a s pokorou o kvalitě soupeřů- myslím i vím, že příkladně k tomuto přistupují především Nymburské BOMBY se svými trenérkami. 

Pojďme dál. Začátek setu nám nevychází. Anna Vrzalová je na podání a rázem vedou soupeřky 5:1 - nic moc. Horko těžko dokážeme otočit, ale za chvilku je to 5:6 a začíná úřadovat Lili, dobře útočí - sama jde na podání za stavu 6:6, při změně stran už vedeme  8:6, trenérka soupeřek bere oddechový čas ( 6:6 a 6:8), my díky kvalitnímu servisu nepouštíme soupeřky do silného protiútoku, s dobrou obranou se lepší i protiútok Verči, Julie, dobře to rozdává Terka. Lili svou sérii končí podáním do autu za stavu 14: 6 (při své šňůře dává  4 přímé body z podání a pět útokem). Soupeř ještě uhrává 3 body a poslední útok z PIPE právě Lili sice letícího do autu, ale s tečí hráčky v poli nás posouvá do FINÁLE - PECKA. 

K obědu zase tousty, ale následuje procházka na čerstvém vzduchu - zmrzlina a trenéři dobrá káva na náměstí v Bílovci.  

Je před námi finálový zápas s Ostravou . V boji o 3. místo  poráží Nymburské Bomby pražský Orion 2:1 a získávají bronzové medaile. Orion je opět čtvrtý a bez medaile, tak jako při M-ČR U16. Podobně jako v Přerově jde fandit našim soupeřkám - zklamání z našeho vítězství je opět veliké. To je zarážející, protože hráčky Orionu s námi jezdí na soustředění, rády chodí na naše zdokonalovací tréninky a chtějí přestupovat do kategorie kadetek. 

A JDEME NA FINÁLE.

To se hraje za přítomnosti všech družstev a diváků na centrálním kurtu v hale.  Kulisa je hodná skutečnému finále. My ho už známe z loňska a také z finálového prostředí PVG, i z mezinárodních konfrontací. Atmosféře nepodléháme. 

Rozcvička je trochu komplikovaná přestavbou kurtu, ale zvládáme ji. Je ji trochu potřeba přibrzdit, utkání o 3. místo se natahuje. Pak rychle rozcvičit nahrávačky, podélně přihrávačky, los a je se na to. Před utkáním opět krátká porada , připomenutí si včerejších důležitých situacích, kudy vést útoky, kam ulívat a především jak ubránit nejúdernější smečařku. 

Tak jako dopoledne, první set jde až neskutečně dobře, brzy vedeme o 4,5,6 bodů, především dobrým servisem, ostravské hráčky smečují do autu a vytváří řadu chyb. Set vcelku snadno vyhráváme v poměru 25:18.  Jdeme do druhého setu, ale ouvej, soupeř nás nachytal na přihrávce a vede 13:1, přerušujeme hru, střídáme a nic.  Trenéři Ostravy vedou hráčky servisem do míst našich blokařek, my se držíme osvědčeného - dej svůj kvalitní servis na jakoukoliv hráčku, protože kvalitní se špatně přihrává. Konečně bod pro nás a začíná stíhací jízda. Obracíme stav v náš prospěch 17:16, nastává pravá finálová bitva. Stav se posouvá na 20:20. Soupeř odskakuje 24:20, my 22:24, ale prohráváme 22:25. 

Jdeme do zkráceného setu. Opět  prohráváme rychle 1:5, točíme za stavu 6:8. Nervy a chyby jdou za námi - srážka dvou našich hráček. Prohráváme 6:9, oddechový čas naší trenérky, po něm zkažený servis Gelnarové, soupeř ještě ve vedení 7:10, hráčky jsou v nervu, přichází žolík Elen za Juli, zvládá mezihru bezchybně, další zkažené podání soupeře, na naší straně začíná úřadovat Verča Sedláková na servisu, útoku  z pipe, kvalitním podáním a následnou dobrou hrou družstva se posouváme na stav  13:10, Kajda je v síti, ale zvládáme i poslední rozehry, soupeř  pink obouruč do autu a jsme MISTŘI.  To je fantastické, druhý titul v řadě v této kategorii a druhý titul dnešního dne.

Jdeme si pro medaile

Oslavy s pohárem MISTRů


Nejlepší hráčky turnaje  M - ČR U14

Osobnost této věkové kategorie a závěrečného turnaje  - Veronika  Sedláková       OLYMP

- odehrála i celý turnaj M-ČR U16 v základní sestavě - dvojnásobná šampiónka M-ČR 

Nejlépe podávající hráčka  - Lilien Heřmanská      OLYMP


Nejlepší smečařka  - Leona Gelnárová    OSTRAVA

Nejvíce bodující hráčka  - Laura Helbichová  Bomby NYMBURK

Nejlepší nahrávačka - Tereza Staňková   OSTRAVA

Nejlépe přihrávající hráčka - Laura Nováková     ORION 

Nejlepší blokařkou je Anna Vrzalová  - ORION

 

Trenérka vítězného týmu Jana Mitáčová má letos dva tituly s U16 i s U14 , asi se mnou budete souhlasit, že je tím  správným adeptem na trenéra roku mládežnické kategorie.

Příjemnou atmosféru, jak jsem zmínil výše, spolu s námi sdílely i Nymburské Bomby - spolupráce v trénincích i hostovačkách  je ku prospěchu obou klubů. 

Olymp zlatý a Bomby bronzové - gratulujeme.

Zasloužená další zmrzlina na zpáteční cestě, další oslavy  společně s rodiči jistě budou následovat. 

Mistrovská trika...


Děkuji všem zúčastněným za dobře odvedenou práci, Janě s Pájou jako trenérkám, Radkovi za organizační povinnosti i manažerské schopnosti, Vám rodičům za milé zhodnocení letošní sezóny a věřte mým slovům, že máte velmi šikovné dcery. Děkuji. 

Standa Mitáč - trenér družstva žen, na této akci v pozici asistenta trenéra

Následuje článek o získání medailí ve všech věkových kategoriích 

U14   ZLATO

U16   ZLATO 

U18  ZLATO 

U20  BRONZ

U22   STŘÍBRO 

Ž    BRONZ   ČP , 4. m EX                  To je rekord v historii klubu, nebojím se říci  v historii sportovních klubů republiky.

Pěkný večer.