147_20230504_094723.jpg

Finálový turnaj MČR U18

Na přelomu dubna a května hostil Přerov finálový turnaj MČR U18

V pátek 28tého dubna výprava 14ti hráček, 2 trenérů a jednoho rodičovského doprovodu (řidiče) vyráží k vrcholu sezóny do Přerova. Cesta nám sviští, jedna zastávka na Rohlence, kde se drobně občerstvíme a a před 13tou hodinou hlásíme příjezd v hotelu Fit, kde bude naše útočiště po celou dobu turnaje. Po vybalení a sbalení věcí na zápas vyrážíme o půl druhé pěšky do haly. Čeká nás první soupeř - České Budějovice.

Do utkání vstupujeme s velkým odhodláním, ale je vidět velká nervozita - spoustu chyb na podání a přihrávce, tak v úvodu hra skoro žádná. Poté jsme se trochu rozjeli a začínáme soupeře přehrávat. Kaňka na utkání je nepříjemné zranění smečařky Vanessy z Budějic - přejeme brzké uzdravení. Po ošetření pokračuje převaha na naší straně a celkem s přehledem vítězíme 3:0. Pro dnešek máme splněno. Zkoukneme ještě dva sety dalšího utkání, kde hrají naši další skupinový soupeři. Pak následuje večeře a procházka na hotel.

Druhý den máme odchod na snídani v 8:30. Snídaně na hale, odchod zpět na hotel a v 10:30 už opět míříme do haly k přípravě na druhé utkání. Tentokrát nehrajeme na hlavní hale, ale v nižší tělocvičně. Po poradě a dohrání prvního utkání v tělocvičně jdeme na to. Sestava se nemění, soupeř téměř neklade odpor a tak první set vyhráváme o 20 míčů!!! Do dalšího průběhu hry nastupujeme v úplně jiné sestavě. Ani to nás nepřibrzdí a soupeře z Havlíčkova Brodu porážíme jednoznačně 3:0. Následuje oběd, krátký oddech na hotelu a jdeme zpátky do akce. 

Od 17ti hodin nastupujeme proti Brnu. Průběh skupiny ukazuje, že to bude souboj o první místo v tabulce. Start do utkání nám vychází fantasticky a tak první set jde jednoznačně za námi. Druhá sada je o poznání vyrovnanější. Od stavu 13:13 odskakujeme na rozdíl tří bodů, aby soupeř nás zase na 21tém bodu dohnal. V úplné koncovce jsme úspěšnější, a tak si připisujeme i druhý set na svou stranu. Třetí set taháme stále za kratší konec. Za stavu 15:18 nastoupila na podání Týnka Průšová, a na servisu vydržela až do konce, takže díky 10ti bodové sérii ukončujeme utkání a vyhráváme 3:0. Po protažení následuje večeře, a odpočinek na pokoji.

V souběžně hrané skupině se trochu překvapivě zrodilo toto pořadí: 1. místo Ostrava, 2. místo Liberec. Nám tedy los turnaje přisoudil do semifinále Liberec, po dlouhodobé části vedoucí tým soutěže. 

Jelikož je naše semifinále na pořadu až od 16ti hodin, tak dopoledne zařazujeme trénink - bagroška, servis a přihrávka, protažení a hotovo. Po jídle nás čeká krátký oddech a jdeme se připravovat na utkání. Proběhne důkladná příprava na soupeře a plni odhodlání vyrážíme na rozcvičku. Od úvodních míčů se nám daří, a tak mnohdy soupeř neví co hrát. První sadu vyhráváme 25:17. Druhý set je vyrovnanější, ale i přes několik zbytečných chyb stále udržujeme jedno až dvoubodové vedení. Bohužel, za stavu 17:16 do děje utkání vstupuje zranění naší hlavní smečařky, která se potkala pod sítí s protihráčkou a nemůže díky výronu kotníku nadále pokračovat. Ještě vedeme 21:20, ale koncovka se nám nedaří a soupeř z Liberce vyrovnává na 1:1. Zdá se, že šok ze zranění si neseme v hlavě, a tak ve třetím setu nejsme soupeři vůbec rovnocenným soupeřem. I v dalším setu je soupeř hned od začátku bodově nad námi, i když se snažíme co to dá. Naše bojovnost neutuchá a tak se soupeři ještě přibližujeme na 16:17. Závěr ale mají opět lepší hráčky z Dukly, a tak prohráváme naše semifinálové utkání a míříme do bitvy o 3. místo. 

Druhé semifinále vyznělo vítězně pro Ostravu, a tak se bude opakovat náš souboj s KP Brno.

Velké semifinálové zklamání, kde bylo i dost slziček, snažíme v pondělí dopoledne rozehnat procházkou na sluníčku a komunikací s hráčkami. V 13:30 jdeme do boje o placku. 

Celý první set bojujeme, držíme se bodově lehce nad soupeřem, ale nedaří se nám více utéct. A tak přichází trest, kdy v koncovce je soupeř lepší a vyhrává ji. Průběh druhé sady je naprosto totožný - po celý set vedeme, ale koncovka nám proplouvá mezi prsty. Prohráváme 0:2. Třetí set je jako na houpačce - začátek nám utíká, abychom na desátém bodu byli před soupeřem. Brno opět vede 18:17. Od té doby se nám podaří šňůra dobrých podání, obran a následného bodového dohrávání míčů - tento set jde tedy za námi. Velmi podobný průběh má i další sada - vedení se přelévá z jedné strany na druhou, nicméně nás čeká vyrovnaná koncovka, kdy se Brno dostalo i k matchballu. Ten odvracíme, následně soupeř kazí útok a po další úspěšné obraně otáčíme tuto koncovku ve svůj prospěch. Stav zápasu je tak vyrovnaný 2:2. O bronzu tak rozhodne zkrácený set. Úvod je vyrovnaný - při výměně stran vedeme 8:7. Daří se nám odskočit na 11:8. Tento náskok je rozhodující a po úspěšném útoku z hlavního kůlu za stavu 14:11 vypuká obrovské nadšení mezi hráčkami, rodiči, fanoušky...nooo, a dobře, tak i mezi trenéry. :-) Slzy smutku z předchozího dne střídají slzy nadšení a štěstí. 

Po finálovém utkání proběhlo vyhlašování vítězů. Nejdříve byly ohodnocené nejlepší hráčky turnaje, kde se nám podařilo získat hned dvě ocenění.

Nejlépe podávající hráčka turnaje - Andrea Fabikovičová

Nejlépe přihrávající hráčka turnaje - Eliška Hančová

Konečné pořadí:

1. VK Dukla Liberec

2. TJ Ostrava

3. PVK OLYMP PRAHA

4. VK KP Brno

5. TJ Jiskra Havlíčkův Brod

6. VK Madeta České Budějovice

7. TJ Kralupy

8. Volejbal Plzeň

V celém článku nebyla zmínka o rodičích. Ty si zaslouží svůj vlastní prostor. Moc a moc děkujeme za podporu, kterou jste nám drželi na tomto turnaji. A nejen na tomto turnaji, ale i během celé sezóny. Takže medaile patří i vám. Věřím, že ty vyřvané hlasivky, mozoly na rukou od bubnů nebo tleskání, srdeční slabosti, nízký/vysoký krevní tlak vám vynahrazují vaše dcery, které máte opravdu šikovné. :-) 

Nevidíme se naposledy. :-))