OlympŠternberk
3:0
so 3. 2. 2024 17:00 @ Přípotoční 300, Praha - Vršovice, Extraliga, 21

Extraliga ženy OLYMP - Sokol Šternberk

Prohra Prostějova ve šlágru 21. kola posunula do čela tabulky brněnské Šelmy Volejbalová extraliga žen 2023/24 pokračovala 21. kolem. V sobotu se odehrálo všech pět zápasů a vesměs všechny skončily podle papírových předpokladů. Šlágr kola se odehrával v Liberci. Po „splachováku“ v prvním setu domácí Dukla zabrala, dotáhla utkání do vítězné konce a bodově se v tabulce dotáhla na svého dnešního soupeře z Prostějova. Díky výsledku z Liberce se tak do čela průběžného pořadí vyhouply Šelmy Brno, které přehrály oslabenou olomouckou Šantovku. Frýdek-Místek si po vítězství v předchozím kole v Olomouci na úřadující mistryně z KP Brno věřil, ale na body to dnes nedosáhl. V Ostravě to dlouho vypadalo na jasnou záležitost domácích, ale Přerov zabojoval a utkání musel rozhodnout tiebreak, kde byly šťastnější přerovské Zubřice.

Olymp doma bez problémů „přejel“ Šternberk.

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Domácí družstvo drželo sérii šesti výher v řadě, hostující Sokol naopak již devětkrát za sebou neokusil pocit z vítězství. Otázkou bylo, zda obě série budou pokračovat nebo dojde v Praze k překvapení na úkor Olympu. Bohyně nenechaly nic náhodě a po jednoznačném průběhu a výhře 3:0 se dobře naladily na blížící se Final Four Chance Českého poháru.

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:14, 25:19, 25:10)

Rozhodčí: Slezák J., Peloušek J., delegát Němeček P.

Počet diváků: 100

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Hodanová, Gajdová, Brancuská, Kalhousová, Šimáňová, Šmídová, libera Dostálová, Mitáčová. Střídala: Virtová

Hosté: Cohen, Kurerova, Kloda, Kořínková, Pavlovska, Weidenthalerová, libera Pluhařová, Brunclíková. Střídala: Dudková

Ohlasy po utkání:

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem ráda, že jsme soupeře nepodcenily a doma jsme předvedly dobrý výkon. Souhlasím s Anet, že pouze ve druhém setu jsme se chvilkami tahaly, ale jinak jsme měly celý zápas pod kontrolou a děkuji celému týmu.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Jsem rád, že jsme naší vítěznou sérii natáhli o další vítězství 3:0. Holky hrály dobře, především v průběhu prvním a třetím setu. Máme před sebou krátkodobý cíl v Českém poháru a vítězství se nám velmi hodí. V současné době se spoléháme na náš kvalitní výkon, který stačí na soupeře, které potkáváme. Splnili jsme taktiku z porady a jsem spokojený s vítězstvím.“

Aneta Weidenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk):„Já bych k tomu utkání řekla asi jen to, že jsme domácím kladly odpor jen ve druhém setu. První a třetí byl z naší strany špatný, dokonce bych řekla až odevzdaný. Gratulujeme soupeři.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk):„První set jsme se hledali. Vyzkoušeli jsme na univerzálním postu mladé hráčky a staronové libero, které bych chtěl pochválit, protože předvedla kvalitní výkon. Bohužel pouze ten druhý set se nám podařil. Ve třetím setu bylo v naší hře plno nepřesností, na kterých budeme muset ještě pracovat. Děkuji a gratuluji soupeři.“

Popis utkání:

Úvodní dvě rozehry utkání připisují hráčky hostí. Nicméně pět bodů v řadě na straně Olympu nutí trenéra hostí k oddechovému času. Již několikátý bod blokem připisuje domácí celek, který navyšuje vedení na 8:3. Chyba na útoku Šternberku přináší domácím hráčkám vedení 12:5. Hostující trenér Jehlář si vybírá již druhý time out. Pěknou kombinací středem Olymp odskakuje už na 14:6. I Šternberk umí zaútočit středem, čímž snižuje na 16:9. Bod do statistiky si úspěšným vykrytím připisuje díky nedůslednosti na straně sokolek i kapitánka „Bohyň“ na pozici libera – Verča Dostálová. I dlouhou rozehru získávají na svou stranu olympské hráčky, které si tím připisují dvacátý bod. V závěru sady si přibývají body jen na straně domácího týmu. Poslední výměnu zakončuje nepovedenou zalívku na druhou šternberská nahrávačka a Olymp vítězí 25:14.

Druhý set přináší poměrně vyrovnaný úvod, kdy po chybě hostující univerzálky na podání odskakuje celek Pražanek do vedení 5:3. Následně přichází potrestané dvě nedůslednosti na útoku Šternberka, Olymp jde do čtyřbodového vedení, které se snaží zabrzdit oddechovým časem trenér hostí. Blok šternberských hráček zastavuje útok domácí univerzálky, a následně se daří potrestat útokem nepřesnost na přihrávce, čímž upravují stav na 9:6 pro Olymp. Po třech bodech v řadě domácích sahá trenér Sokola za nepříznivého stavu 15:11 ke svému druhému oddechovému času. Pohledná výměna byla k vidění za stavu 17:13, kdy po několika kvalitních obranách na obou stranách, se povedlo získat bod na svou stranu hostujícímu týmu. Úspěšným útokem středem Olymp zakončuje vítězně i druhé dějství. Po výsledku 25:19 jde do vedení 2:0 na sety.

Hned od začátku třetího setu pokračuje domácí tlak, který přináší vedení 4:1. Po esu Pavlíny Šimáňové přichází „tajm“ hostí – 9:4. Situace se opakuje – eso domácího celku a následuje druhé zastavení hry oddechovým časem za stavu 12:5. Po nahrávačské fintě hostující hráčky sokolky upravují skóre na 16:7. Do koncovky setu posílá Standa Mitáč na servis Verču Virtovou, která se hned zapisuje do statistik utkání bodem ze servisu. Za stavu 24:10 přichází poslední rozehra dnešního utkání, kterou zakončuje blok Olympu. Výhru 3:0 si připisují domácí.

Autor: Michal Grivalský