EX UNIQA ženy P -O čtvrtfinále 5. utkání

Složení ženského semifinále je kompletní, poprvé si ho zahrají Šelmy Brno OLYMP se do hry o medaile nezapojí

Po pěti letech v UNIQA extralize žen rozhodoval čtvrtfinále play-off až pátý zápas. Tehdy to byly právě Šelmy, které proti Olympu měly nakročeno do semifinále, postupový mečbol však neproměnily a dál šly Pražanky. Letos tomu je naopak. Semifinále si poprvé v historii zahrají Šelmy, pro Olymp sezóna skončila.

VK Šelmy Brno – PVK Olymp Praha 3:0 (25:22, 25:16, 25:17)

stav série 3:2

Rozhodčí: Grabovský Z., Rychlík D.

Počet diváků: 312

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Šmídová Pavla, Kyrychenko, Marková, Havlíčková, Kozubíková, Širůčková, libero Chevalierová.

Hosté: Šmídová Nicole, Kalhousová, Žáková, Brancuská, Virtová, Šimáňová, libera Dostálová, Pešková.

Střídaly: Kopáčová, Poloučková, Gajdová, Brichtová

Popis utkání:

Na rozdíl od čtyřech předchozích zápasů začal ten pátý nesmírně vyrovnaně. Na obou týmech byla znát nervozita a skóre se přelévalo po bodu. První bodový náskok si vytvořily domácí Šelmy po třech útočných chybách hostujících hráček, načež reagoval Stanislav Mitáč oddechovým časem (15:11). Šelmy se začaly prosazovat v obraně na síti a po útoku Anny Širůčkové si vybojovaly setbol (24:17). I Olymp ale přidal bodové bloky a dokázal snížit až na 24:22 a ukázal tak, že Brnu nedá rozhodně nic zadarmo. Šestý setbol domácí hráčky již proměnily a vedly 1:0.

V druhém setu si za koncovou čáru stoupla domácí nahrávačka Pavla Šmídová a po jejích dvou esech vedly Šelmy už 4:0. Čtyřbodový náskok si Šelmy hlídaly v průběhu celého setu, větší odskočení přišlo až při podání Hanny Kyrychenko, která Olymp svým servisem „rozstřílela“. Bezchybnou hrou už si pak Šelmy došly jasně pro druhý set – 25:16.

Spousta bodových bloků bylo k vidění v úvodu třetí sady, oddechový čas si opět jako první bral hostující trenér Stanislav Mitáč za stavu 11:7 pro domácí. Za koncovou čarou opět úřadovala ukrajinská smečařka Hanna Kyrychenko a při sedmibodovém vedení (17:10) si šly Šelmy pro své historicky první semifinále. Stejně jako v úvodním setu i tentokrát přišlo malé zaváhání při setbolu, nakonec po útoku univerzálky Anety Havlíčkové Brno vyhrálo 3:0 na sety a celou sérii tak 3:2 na zápasy. Právě Havlíčková společně s Kyrychenko přispěly domácím k výhře 16 body.

Ohlasy po utkání:

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Jsem velmi nadšená z dnešního vítězství a postupu do semifinále, na holky jsem moc pyšná. Díky za skvělou podporu a těším se opět na domácí fanoušky ve čtvrtek.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno):Udrželi jsme i napotřetí domácí palubovku, což mě těší. Celý zápas jsme drželi soupeře pod sebou a měli hru pod kontrolou. Jsme si vědomi, že do semifinále budeme muset předvést víc, převážně venku. Těšíme se na Liberec. Rád bych také poděkoval všem fanouškům, kteří nám pomohli k postupu.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Do zápasu jsme sice nastoupily dobře, v průběhu setu jsme ale nedokázaly s domácími držet krok. Šelmám dnes vycházel servis na výbornou, v tom jsme byly slabší, od čehož se zápas odvíjel. Mrzí mě, že jsme se do semifinále nedostaly, letošní tým na to měl a zasloužil by si to.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):

Gratuluji soupeři k postupu do semifinále a přeji jim hodně štěstí, dnes byly jednoznačně Šelmy lepší. O průběhu dnešního zápasu rozhodla lepší kvalita soupeřova podání. My jsme si těžko připravovali útočné kombinace po příjmu podání, zpravidla vždy jsme útočili do dobře zformované obrany soupeře. Týmový ani individuální výkony nebyly dobré. Kyrychenko s Havlíčkovou do nás opakovaně bušily a byly rozhodně nejvíce bodující hráčky.

Série byla vyrovnaná, ale jednotlivé zápasy vždy skončily výraznou výhrou domácího družstva. Škoda, že jsme sérii nezačínali doma, pravděpodobně by to skončilo opačně.

Máme velmi mladé družstvo, které je a bude složeno z hráček s českým občanstvím. Do základní sestavy jsme zabudovali postupně čtyři nové hráčky, chvilku to trvalo, než jsme naskočili, ale od bronzové medaile v Chance - Českém poháru jsme předváděli kvalitní výkony a na domácí palubovce smetli postupně všechny družstva z popředí tabulky. V závěrečném počítání  před Play-off nám chyběl pouhý bod, který jsme promeškali v úvodu soutěže,