136_20230404_084215.png

EX UNIQA ženy P -O čtvrtfinále 4. utkání

Dramatické čtvrtfinále mezi Olympem a Šelmami rozhodne až páté utkání


Ke čtvrtému utkání čtvrtfinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 nastoupily Šelmy Brno na palubovce pražského Olympu za vedení v sérii 2:1 a otázkou bylo, zda se Olympu podaří stejně jako po prvním utkání srovnat stav čtvrtfinálové série anebo Šelmy ukončí Pražankám letošní sezónu a postoupí do semifinále. V dnešním utkání, stejně jako v předešlých, zvítězil domácí celek a o postupujícím do semifinále tak rozhodne až pátý duel těchto soupeřů.


PVK Olymp Praha – VK Šelmy Brno 

                              3:1 

        (25:23, 25:14, 22:25, 25:11)

stav série 2:2


Rozhodčí: Dmejchal Matěj, Buchar Tomáš, delegát Hudík Martin

Počet diváků: 230

Sestavy:

Domácí: Šmídová Nicole, Kalhousová, Žáková, Brancuská, Virtová, Šimáňová, libera Dostálová, Pešková. Střídaly: Brichtová, Poloučková


Hosté: Šmídová Pavla, Kozubíková, Marková, Kocmanová-Havlíčková, Šotkovská,Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Kyrychenko, Benediktová, Dubianska, Beránková, Podhrázká


Popis utkání:

Do utkání nastoupily oba týmy s velkou bojovností. Domácí hráčky nervózněji, první útoky řeší technickými údery. Nevynucené chyby na straně Olympu posílají Šelmy do vedení 2:4. Kvalitním servisem hostující Kocmanové-Havlíčkové odskakují hosté do čtyřbodového vedení a domácí trenér bere za stavu 4:8 první time-out. To družstvo trochu zlidňuje, stav se postupně srovnává, především trpělivou obranou. Ta i dobrý protiútok d srovnává stav a servis domácí nahrávačky Šmídové dokonce posouvá do vedení 13:10. Šelmy se nezalekly a urvaly si vedení zpět na svou stranu zásluhou Kozubíkové. Tvrdý útok domácí Brancuské a nasazení v obraně dostává do vedení opět Olymp - 20:17. V koncovce se oba týmy rvaly o každý bod. Taktické střídání na servis se Olympu nejprve nezdařilo, ale dva kvalitní servisy Káji Poloučkové jsou účinné, Šelmy špatně přihrávají-následně nesloží útok, na rozdíl od našich děvčat a je z toho důležité vedení po prvním setu (25:23). 

Začátek druhého setu přinesl krásné, vyrovnané výkony. Body rychleji naskakují na stranu Olympu a vede 7:4. Obě družstva ukazují, že umí hrát velmi kvalitní volejbal. Šelmám se nedaří bodově dotáhnout a domácí jsou stále v tříbodovém vedení. Olymp trápí hosty kvalitním servisem a obranou na síti a náskok ve skóre rychle narůstá - 18:11. Olymp nepouští Šelmy do hry a druhý set jde jednoznačně za ním - 25:14.

Nevynucené chyby brněnských hráček a tvrdý útok Moniky Brancuské zajišťují Olympu vedení 5:2 i v třetí sadě. Hosté se ale rychle zvedají a skóre se vyrovnává. Bojovná přetahovaná pokračuje bod po bodu až do stavu do s 16:16. Tvrdým servisem Kyrychenko a nešťastnou chybou Monči, kterou její servis trefuje za základní čarou , následně přichází další chyba a Šelmy odskakují  do dvoubodového vedení. Domácí trenér si vybírá oddechový čas. Brněnské hráčky ale nadále svůj náskok navyšují a odskakují v koncovce na stav 19:23. Domácí ještě stahují, ale i tak si první dílčí úspěch připisují Šelmy a vyhrávají 22:25.

Do čtvrtého setu vstupují lépe povzbuzené Šelmy a ujímají se vedení 1:4. Na to však rychle domácí sestava reaguje dobrým servisem a účinným útokem a odskakuje až na stav 9:5. To je zlomový okamžik dnešního zápasu. Olymp jede , věří si , daří se téměř vše. Šelmy začínají trápit dobře sestavené domácí bloky. Čistým esem posouvá Olymp do vedení 11:5 Lucie Kalhousová. Převaha je stále na straně dobře podávajícího a bránícího celku domácích. Ve čtvrtém a závěrečném setu už nepřipouští Olymp žádné velké drama a vítězí 25:11. Série se tak ještě přesouvá do Brna k pátému, rozhodujícímu, zápasu.


Ohlasy po utkání:

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):„Dnes jsme do zápasu nastupovaly s obavami, protože kdybychom nevyhrály, tak by Šelmy postoupily do semifinále. Naštěstí jsme zvládly vypjatou koncovku prvního setu a druhý set byl plně v naší režii. Ve třetím setu jsme polevily a prohrály ho. Nicméně čtvrtý set byl opět náš. Šelmy jsme udolaly a mám radost z toho, že se na pátý zápas přesouváme opět do Brna, kde snad odvedeme bojovný výkon a předvedeme něco lepšího, než v těch dvou předešlých zápasech. A ať vyhraje ten lepší!

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Z utkání jsme měli obavy a začali jsme trošku nervózně. Brzo z nás ovšem nervozita opadla. Myslím si, že o výsledku zápasu rozhodla koncovka prvního setu. Druhý set jsme vyhráli v klidu, ale ten třetí se nám někde v půlce zlomil a nezvládli jsme koncovku. Naopak set čtvrtý už byla naše spanilá jízda. Opět jsme lépe útočili, především Lucka Kalhousová měla svůj den. Opět velké množství vítězných bloků. Dnes naše "kočky" musím pochválit. Rvaly se ze všech sil. Vedl jsem celou řadu zápasů v rámci bitev Play-off, tato je specifická v jasných vítězstvích na domácí půdě, to je neobvyklé. Změníme přípravu posledních dvou dní. Naše série se Šelmami je vyrovnané a na ten poslední se musíme pořádně připravit.Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Z naší strany to dnes byl nepřesvědčivý výkon. Dnes jsme sem jely pro vítězství a chtěly jsme sérii již ukončit. V prvním setu to vypadalo ještě celkem nadějně. Pak nám ovšem nevycházel servis, nepodržely jsme se na příjmu a naopak Olymp byl velmi dobrý na bloku. Nejvíc frustrující byl čtvrtý set, kde jsme to vypustily hned na začátku. A to se potom těžko hraje. Nemyslím si, že jsme dnes předvedly náš nejhorší výkon, ale nejlepší rozhodně taky nebyl.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno):„My se potýkáme stále s tím samým. Jakmile nám padne balon nebo uděláme dvě tři chyby, tak se z toho hned sesypeme a zapomeneme na to, jak chceme hrát, přestaneme být agresivní, přestaneme tlačit na soupeře. A proti Olympu nemůžeme vyhrát, když nehrajeme na 100%. A odehrát pouze dva sety na ucházející úrovni prostě nestačí.


Velké poděkování patří naší Fan-rodině OLYMP, která neúnavně povzbuzuje.