LiberecOlymp
3:0
so 16. 12. 2023 16:00 @ Jeronýmova 558, Liberec, Extraliga, 15

EX UNIQA ženy DUKLA - OLYMP

V sobotu bylo na programu extraligy žen kompletní 15. kolo. Dobré výkony z posledních zápasů zopakovaly volejbalistky Olomouce i v Ostravě a odvezly si plný počet bodů do tabulky. Díky výhře nad Přerovem opustily poslední příčku sokolky z Frýdku-Místku, kam se naopak propadl Šternberk po prohře s brněnskými Šelmami. Liberecké volejbalistky přehrály ve třech setech pražský Olymp, stejně jako Prostějov celek Králova Pole. Pro Ostravu, Šelmy, Frýdek-Místek, Liberec, Olomouc a Prostějov byly dnešní zápasy posledními v tomto kalendářním roce.

Ženy Dukly i jejich soupeřky z Olympu měly pouze dva dny na odpočinek před dalším kolem naší nejvyšší soutěže. Dukla získala bod za prohru 2:3 v Brně u Šelem a Olymp nepustil ani jediný set Ostravě. Dukla v šestém kole v Praze prohrála na Olympu 3:0 (28,18,16) a určitě chtěla policajtkám prohru vrátit. Hned první sada nám ukázala vyrovnanost obou týmů. Dukla ho získala až po odvrácení několika setbolů Olympu. I druhý set získaly domácí hráčky, které nejprve prohospodařily nadějný náskok, ale v samotné koncovce dokázaly zabojovat. Po vyrovnaných dvou setech, Dukla třetí zvládla na jedničku a nakonec zaslouženě zvítězila 3:0.

VK Dukla Liberec – PVK Olymp Praha 3:0 (29:27, 25:22, 25:15)

Rozhodčí: Jiří Olt, Daniel Trumpeš, delegát Břetislav Popadinec

Počet diváků: 311

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Lucie Šulcová, Thamiere Silva de Mello, Nikola Kvapilová, Diana Frankevych, Klára Vyklická, Taira Ke Alohilani Robins-Hardy, libera Adéla Démar, Lucie Kolářová. Střídaly: Anna Pragerová, Viktorie Dvořáková

Hosté: Eva Hodanová, Karolína Gajdová, Monika Brancuská, Lucie Kalhousová, Pavlína Šimáňová, Nicole Šmídová, libera Veronika Dostálová, Adéla Mitáčová. Střídala: Zuzana Žáková, Veronika Virtová, Michaela Brichtová, Michaela Vlčková

Ohlasy po utkání:

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): Jsem ráda za tři body. Za předvedený výkon bych chtěla pochválit všechny holky. Myslím si, že to byl hezký zápas a krásný dárek k Vánocům.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Předem bych chtěl všem popřát krásné vánoční svátky. V utkání jsme si zkomplikovali předkoncovku prvního setu, ale nakonec jsme ji zvládli. Koncovku druhého setu jsme zvládli na výbornou. Třetí set už byla naše exhibice.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Gratuluji Liberci k vítězství. Dnes šel v každém setu do vedení a my jsme se dokázaly v jednotlivých setech bodově k Liberci vrátit, takže jsme bojovaly, ale vždy nám chyběl malý kousek, možná i fyzické síly. Vždy jsme náskok stahovaly na dvakrát, na třikrát, ale bohužel jsme to nedotáhly ani v jedné koncovce. Ale jdeme dál zápas od zápasu, nyní nás čeká Šternberk.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): Mě nyní nezbývá než pogratulovat Liberci k vítězství, protože bylo v poměru 3:0. Celý průběh zápasu ovlivnila koncovka prvního setu, kdy byl stav nesmírně vyrovnaný - obě družstva bojovala o "setboly" . Koncovku setu podle mého názoru necitlivým rozhodnutím rozhodl vrchní rozhodčí, který pískl dvoják v předposlední rozehře. V  následné rozehře stejný "dablplesk" - jak říkával Patař už nepískl. prohráli jsme koncovku, to nás srazilo na kolena a potom už jsme byli pod tlakem, naděje svitla ještě v koncovce druhého setu 21:20, ze kterého jsme nebyli schopni se dostat.

Popis utkání:

Olymp nastupuje v dnešním utkání ve stejné vítězné sestavě jako proti Ostravě a Dukla pouze s jednou změnou, slovenskou smečařku (Lucia Herdová) nahradila ukrajinská (Diana Frankevych). Úvodu utkání patří Olympu, který po zalívce Lucie Kalhousové a smeči do autu Dukly odskakuje o tři body (2:5). Domácí hráčky jsou proti vedení Olympu. Nepříjemné podání Diany Frankevych nedovoluje hostům bodovat a chycené míč v plusové body proměňuje Nikola Kvapilová a domácí jsou ve vedení (6:5). Další parádním podáním se prezentuje domácí kapitánka Klára Vyklická a trenér Olympu Stanislav Mitáč zastavuje hru oddechovým časem (10:7 – 2x eso). Až po odpočinku Olympu se opět začíná hra vyrovnávat. Obě družstva se pravidelně střídají na podání až do úspěšného dvojbloku hostí a chytré smeči Moniky Brncuské pod blokem Dukly (13:13). Ale i domácí volejbalisty mají výborné statistiky na bloku a právě touto činností se rychle vracejí do vedení (16:13 – time Olymp). Nevydařená „jednonožka“ Dukly za hlavou končí v autu a Olymp je na jediný bod (16:15). No a po esu Lucie Kalhousové je vyrovnáno (17:17 – time Dukla). Nevydařená zalívka domácí nahrávačky byla potrestána a hosté jsou po dlouhé době ve vedení (18:19). Olympu se nedaří vedení udržet. Nepříjemné podání (Taira Ke Alohilani Robins-Hardy) nedokáže Olymp udržet na své straně a Nikol Kvapilová je na útoku neomylná (22:19). Čistým esem Olymp snižuje na jediný bod a máme tu druhý time domácího trenéra Libora Gálíka (22:21 – eso Michaela Brichtová). Po time je po dvou esech ve vedení Olymp (22:23). Až chytrá zalívka z pipe Viktorie Dvořákové dostává z podání Michaelu Brichtovou. První setbol utkání má Dukla po další smeči Nikoly Kvapilové. Olymp z hlavního kůlu vyrovnává a po dvojbloku se raduje ze setbolu (24:25). Thamiere Silva de Mello přesně a tvrdě sehraným signálem středem srovnává a Nikol Kvapilová diagonálou posílá Duklu k druhému setbolu. Zkažené podání Dukly dává šanci Olympu, který dvojblokem se vrací k setbolu, ale i on kazí na podání a drama nám pokračuje (27:27). Po nečisté nahrávce Olympu za hlavu tu máme technické provinění a setbol má Dukla. Ten už si domácí hráčky pohlídaly. Trochu se štěstím, po dlouhé mezihře, Diana Frankevych vytlouká dvojblok Olympu a domácí po 33 minutách vedou 1:0 na sety.

Jak bylo uvedeno v citaci trenéra. Zde zaúřadovala necitlivost sudího, který pískl dvoják za stavu 25 :25, aby následně dvoják na straně druhé nepískl. On vlastně už žádný jiný dvoják nepískl do konce zápasu a to jich tam rozhodně "pár" bylo. Celkem bolo bezmála 150 rozeher - a že by byl pouze jeden "dvoják" , a že zrovna za stavu 25:25 u nahrávačky Olympu, tomu se nechce ani věřit.

Opět mi vychází stará pravda zkušených rozhodčích - rozhodčí by neměl být na hřišti téměř vidět, aktéři jsou hráčky a jejich volejbalové umění, nikoliv chtít být viděn , já rozhoduju, já udílím karty.

Samostatnou kapitolou zůstává fakt, že já "rozhodčí udělám chybu - i do očí bijící", ale trest v podobě karty - někdy i karet  dostane jeden z trenérů, protože to viděl dobře.

Cituji i slova trenéra z Liberce: Ahoj Stando rozhodl první set a také necitlivost "borce" na empiru. Jak dlouho se na utkání připravoval?  L.

V druhém setu má v úvodu Olymp značné problémy na přihrávce podání a již za stavu 6:1 zastavuje hru oddechovým časem (podání Thamiere Silva de Mello). Po time se daří postupně Olympu snižovat vedení Dukly a po esu Evy Hodanové přichází odpočinek i na druhé straně (10:9). Lucie Šulcová si také připisuje eso a Dukla vede 12:9. Nyní se nám s přímými body z podání v liberecké hale roztrhl pytel a máme vyrovnáno (eso Zuzana Žáková + dvojblok hostí). Po signálu středem Pavlínou Šimáňovou se poprvé v tomto setu dostává do vedení Olymp (15:16). Další eso a tvrdé zakončení Nikolou Kvapilovou a domácí se vrací rychle do vedení (19:17 – eso Klára Vyklická, time Olymp). Po dvojbloku Olympu je vyrovnáno a začíná se od „nuly“ (19:19 – time Dukla). Po time si přímý bod z podání připisuje Michaela Brichtová a Olymp vede 19:20. Velice chytrá zalívka Nikoly Kvapilové vrací vedení Dukle, a když si Olymp nedokázal poradit s nepřesnou nahrávkou na smeč, domácí jsou blízko setbolu. Ten přichází vzápětí po signálu středem (24:21 - Thamiere Silva de Mello). Zkaženým podáním posílá Dukla Olymp ještě do hry v druhé sadě, ale další paráda na útoku Nikoly Kvapilové ukončuje druhý set a domácí již vedou 2:0 na sety.

I úvod třetí sady patří domácím děvčatům. Nikola Kvapilová si útokem z pipe připisuje svůj dnešní dvacátý bod a Klára Vyklická blokem zvyšuje vedení Dukly na 5:2. Vedení si ale domácí hráčky nepohlídaly a po esu Olympu je brzy vyrovnáno (6:6 – eso Lucie Kalhousová). Nepříjemné plachtivé podání Kláry Vyklické dělá Olympu potíže a domácí jsou zpět ve tříbodovém vedení (9:6 – blok Taira Ke Alohilani Robins-Hardy). Při podání Tairy Ke Alohilani Robins-Hardy se technickou smečí po lajně prosazuje Lucie Šulcová a trenér Olympu si raději žádá time (12:8). Ani time nezastavuje Duklu. Ta přidává další dva body a je tu další time. Po druhém time Taira Ke Alohilani Robins-Hardy si připisuje eso, Thamiere Silva de Mello blok a Nikola Kvapilová úspěšně útočí. Výsledkem je, že Dukla již vede 17:8. Přesto se Olymp nevzdává a při podání Evy Hodanové se začíná bodově přibližovat (19:13). Ale to je ze strany hostí vše. První mečbol utkání na sebe nenechává dlouho čekat. Lucie Šulcová chytrou zalívkou jej získala za stavu 24:15 a stejná hráčka hned první mečbol proměňuje, když nepouští míč zadarmo na stranu Dukly a Dukla vítězí bez ztráty setu 3:0.

Autor: Zdeněk ŠOLC, Stanislav Mitáč