1:3
so 2. 12. 2023 17:00 @ Přípotoční 300, Praha - Vršovice, Extraliga, 12

EX UNIQA ženy

Prostějov díky výhře na Olympu navýšil svůj náskok v čele extraligové tabulky

V sobotu se hrály čtyři zápasy 12. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2023/24. Hráčky Olympu Praha trápily lídryně tabulky z Prostějova pouze v prvním setu, který se jim podařilo vyhrát, ale celkově prohrály 1:3. Ostrava potvrdila roli favorita a zvítězila na palubovce Frýdku-Místku 3:0. V Přerově byla k vidění bitva, jak se patří, která postoupila až do pátého setu, po kterém se z vítězství nakonec radovaly hostující hráčky z Olomouce. V brněnské derby slavily úspěch zkušenosti Šelem nad oslabeným týmem z Králova Pole. V předehrávce tohoto kola zvítězil překvapivě Šternberk nad Libercem 3:2.

Hala v Přípotoční viděla souboj čtvrtého Olympu s lídrem soutěže Prostějovem. Domácí měly po dlouhé době prostor na přípravu, kdy poslední utkání zvládly před týdnem v Olomouci. Hostující tým v týdnu sehrál neúspěšné čtvrtfinálové utkání Českého poháru v Liberci. Duel nabídl napínavý souboj, ve kterém se nakonec s vítězství radoval hostující tým.

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 1:3 (25:19, 18:25, 17:25, 22:25)

Rozhodčí: Hladišová M., Vachutka M.   - Popadinec B.

Počet diváků: 150

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Šmídová, Hodanová, Gajdová, Brancuská, Virtová, Šimáňová, libero Dostálová. Střídaly: Vlčková, Brichtová, Doudová

Hosté: Bajusz, Meidlová, Trnková, Šunderlíková, Faltínová, Löff, libero Pállová. Střídaly: Smolková J., Cholet

Ohlasy po utkání:

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Nejdříve bych chtěla pogratulovat Prostějovu k vítězství. My jsme v prvním setu byly agresivnější na servisu. Bylo vidět, že když na Prostějov zatlačíme, oni si nepřihrajou za jedna, tak je ta obrana pro nás trošku jednodušší a jsme schopné jim konkurovat. Samozřejmě pokud vedou o tři nebo čtyři body, je to těžké stáhnout. “

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Blahopřejeme Prostějovu k vítězství. Utkání bylo věnováno památce Zdeňka Groessla. Nám se podařilo uhrát koncovku prvního setu především kvalitním servisem. V dalších setech jsme byli pod tlakem prostějovských hráček. Dílčí naděje nám svitla v posledním setu, ale bohužel jsme to už nedotáhli. Nicméně utkání bylo divácky atraktivní s dlouhými volejbalovými rozehrami.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „V prvním setu jsme udělaly více chyb na servisu. Soupeř měl naopak několik es a to nás stálo první set. V druhém setu jsme měly bodový náskok a lepší příjem a to bylo dle mého rozhodující. A pak jsme byly schopné dohrát zápas do konce.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): „Abych navázal na slova naší kapitánky, tak to bylo dnes hodně o servisu. Samozřejmě kromě toho prvního setu, kde jsme na servisu několikrát chybovali. Pak jsme ovšem změnili rytmus hry, obrana byla jednodušší a lépe jsme bodovali z útoku. Za mě velká spokojenost. Z družstva bylo cítit, že chce hodně zvítězit a to je nejdůležitější.“

Popis utkání:

Před začátkem utkání všichni uctili památku zesnulého Zdeňka Groessla společným aplausem. Určitě si to zasloužil. Celé utkání bylo věnováno právě jemu. Od začátku utkání se strhla bitva dvou předních týmů soutěže. Do utkání lépe vstoupil Prostějov, který držel mírné vedení do stavu 15:14. Poté převzal iniciativu Olymp, především kvalitním servisem. Gajdová soupeřkám nadělila v druhé polovině setu čtyři přímé body z podání. Hráčky Prostějova po horší přihrávce nedokázaly účinně útočit a Olymp dovedl set do vítězného konce, 25:19.

Druhý, třetí i čtvrtý set měl bohužel pro Olymp stejný průběh. Od začátku setů šel soupeř do vedení o dva až čtyři body, na což Olymp jen těžko hledal odpověď. Kvalita servisu v těchto setech byla na straně prostějovských hráček, ty působily klidněji a kompaktněji, vyhrávaly dlouhé rozehry, někdy i s trochou štěstí.

Naděje na obrat svitla Olympu za stavu 14:12, evidentně tečovaný útok domácích rozhodčí neviděli, takže neuznali. V duchu jsem si říkal "Pataři" ty to vidíš. Vždycky, když jsem se rozčiloval , Patař mi svým mohutným stehnem přisedl nohu a já se nemohl hnout - takže jsem karty nedostával, dříve seděli trenéři na lavičkách. Dnes jsem kartu dostal, protože jsem bojoval za Pataře, svůj tým a především za pravdu tečovaného míče - neuspěl jsem podobně jako Erik Nezhoda v Brně.

Přes tuto skutečnost domácí hráčky neskládaly zbraně, příkladně bojovaly, nicméně z tlaku Prostějova se nebyly schopné vymanit.

Statistické údaje jsou téměř vyrovnané, Prostějov lépe útočil (35%), hráčky Olympu dosáhly v této činnosti cca 30%. Bohužel ve chvílích, kdy Olymp dotahoval, přišla vždy chyba, která Prostějov posunula ve skóre výš. Utkání přineslo dlouhé výměny i tvrdé útoky, bylo velmi divácky atraktivní.

Autor: T. Půčková, S. Mitáč  foto Jindřich Douda

Startovní pole ženské extraligy se viditelně oddělilo na dvě poloviny. Extraligové tabulce vévodí s pětibodovým náskokem Prostějov, následovaný brněnskými Šelmami a dalšími dvěma body zaostávající Duklou Liberec. Další příčky v horní polovině průběžného pořadí si hlídají týmy Olympu a Ostravy. Za nimi zeje už velký bodový rozdíl. Na šesté Královo Pole ztrácí dvojice Olomouc a Šternberk pouhý jeden bod, o další dva zaostává Přerov, poslední příčka patří Frýdku-Místku.

Nejvíce napilno v následujících dnech budou mít volejbalistky olomoucké Šantovky a Liberce. Ty už ve čtvrtek čeká vzájemné měření sil v rámci předehrávky 16. kola. V tentýž den bude rozehráno i 13. kolo naší nejvyšší soutěže. V souboji týmů, které mají na svědomí překvapivé prohry liberecké Dukly v posledních dvou odehraných kolech, přivítá Šternberk přerovské Zubřice. A může jít o velmi vyrovnané utkání jako v jejich prvním vzájemném duelu.

V sobotu bude 13. kolo pokračovat zbylými čtyřmi zápasy, kdy hned ve třech případech na sebe narazí týmy z opačných pólů extraligové tabulky. Další vítězství by si tak podle papírových předpokladů měly připsat volejbalistky Prostějova v utkání s Olomoucí, liberecká Dukla proti Sokolu Frýdek-Místek, a měl by bodovat i pražský Olymp na palubovce Králova Pole. Nejvyrovnanější průběh utkání se dá očekávat mezi Šelmami a Ostravou. Favoritkami však zůstávají Brňanky, které v domácím prostředí, kromě utkání s Prostějovem, nedovolily soupeřkám získat ani set.

Autor : web ČVS