čt 2. 11. 2023 17:30 @ Přípotoční 300, Praha - Vršovice, Extraliga, 6

EX UNIQA ženy

Pražský Olymp uštědřil první porážku v sezóně volejbalistkám Liberce

PVK OLYMP PRAHA – VK DUKLA LIBEREC

Dosud neporažená Dukla Liberec zavítala na půdu čtvrtého týmu tabulky PVK Olymp Praha. Jediní zástupci Čech, v právě probíhající extralize žen, změřili své síly v rámci 6. kola.

Toto utkání se zároveň dostalo do programu ČT sport, které utkání vysílalo v přímém přenosu.

Zápasy těchto dvou soupeřů bývají dramatické a plné emocí. Dnes byl vyrovnaný pouze úvodní set, který pro sebe urval Olymp. Poté už byl průběh zápasu jednoznačný, domácí děvčata dokráčela k vítězství 3:0.

PVK Olymp Praha – VK Dukla Liberec 3:0 (30:28, 25:18, 25:16)

Rozhodčí: Činátl D., Činátl R.  - Škoda Z.

Počet diváků: 96

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Hodanová, Doudová, Brancuská, Virtová, Žáková, Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Brichtová, Vlčková, Drahorádová

Hosté: Šulcová, Kvapilová Kateřina, Kvapilová Nikola, Herdová, Vyklická, Robins-Hardy, libero Démar. Střídaly: Dvořáková, Fixová, Frankevych, Pragerová, Javůrková

Ohlasy po utkání:

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha):Musím dneska pochválit celý tým. Od začátku jsme hrály pozorně, i přes dvě hráčky základní sestavy, které nemohly nastoupit. Celý tým se s tím popasoval super. Ukázaly jsme bojovnost, i když jsme v prvním setu ztratily nadějné vedení, přesto jsme ho dotáhly do vítězného konce. Bod za bodem do vítězného konce.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Těší mě gratulace od soupeře. Po dlouhé době jsme měli možnost vidět utkání z pražského Olympu na televizních obrazovkách.. Zahráli jsme velmi pěkný, pohledný – pro mě i trenérsky kvalitní volejbal, což mě těší. Vím, že to dokážeme – zatím se nám to ale nepodařilo dostat do všech zápasů. O utkání rozhodla koncovka prvního setu. Od toho okamžiku byla převaha už na naší straně. Holkám gratuluji – toto vítězství je dílem celého kolektivu. Půjdeme dál, zápas od zápasu, a věřím, že podobné výkony se budou opakovat.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec):„Gratuluji Olympu za skvělou hru. My jsme to moc nezvládly. Měly jsme problém ve více činnostech. Nám se nedařilo dodržovat danou strategii.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec):„Určitě gratulace domácím za super výkon. Dobře jsme utkání rozjeli, v prvním setu jsme ale neproměnili setboly. Dále jsme na hřišti neexistovali. Ve druhém setu jsme několikrát vedli, ale neudrželi jsme to. Výkon domácích byl výborný, pak jsme se složili. Dlouhé bodovky končili na straně soupeře, a to nás sráželo a Olymp nakoplo.“

Popis utkání:

Úvod utkání byl kvůli televiznímu programu posunutý o 30 minut, a tak se začínalo v 17:30. Začátek utkání byl vyrovnaný. Olymp odskočil svému soupeři až za stavu 6:6, když jeho čtyřbodovou sérii nezpomalil ani hostující time-out. Výrazné vedení 16:12 a 17:13 pražský tým neudržel, zkažená podání ( 3x) a nedůslednost v útoku znamenají srovnaný stav 18:18. A aby toho nebylo málo liberecké jdou do vedení 20:19, ale 23:21. Povedené dvojstřídání Brichtová x Vlčková a Olymp posouvá stav na 23:23 zdárným útokem.  Od té doby to byla přetahovaná, kdy se oba týmy střídaly v jednobodovém náskoku. Setboly mají obě družstva, jak Liberec, tak Praha. Za stavu 29:28 zakončila úvodní dějství olympská blokařka Verča Doudová, která rozhodla esem.

Druhý set začal náporem Liberce, který se ujal vedení 5:2 a 11:7. Malé zdržení se zápisem za stavu 13:14, několik změn na základě žádostí o " jestřábí oko". V půlce setu už je skóre vyrovnané. Olymp se nadechuje k náporu, dobrým podáním přímým bodem, další neudržený příjem shazuje blokem dobře hrající Žáková, nepřesnou náhru Prágerové shazuje blokem Hodanová a Olymp je ve vedení o několik bodů. Dukla nedokázala zastavit rozjezd Pražanek ani dvojstřídáním, ani time-outy. Závěr druhé sady už byl jednoznačný a domácí Olymp tedy vedl 2:0 na sety.

Do dalšího setu vstoupil domácí celek povzbuzen vedením o dva sety, soupeře nechal odskočit do vedení pouze na začátku 2:3. Od té doby začala velmi dobře fungovat olympská obrana na síti i v poli a Liberec už nedokázal zastavit rozjeté domácí hráčky, které bez problémů dokráčely ke konečnému vítězství 3:0. Televizní utkání dopadlo dobře pro naše hráčky.

Nejlepší hráčkou utkání byla Monika Brancuská s 22 body, ale je to vítězství celého družstva, které bylo oslabené o Lucii Kalhousovou a Páju Šimáňovou, ale o to je vítězství cennější. Utkání dobře dirigovala kapitánka Verča Dostálová spolu s Evou Hodanovou, které měly za úkol uřídit obrannou činnost na síti i v poli. Nikča dobře distribuovala nahrávky - kůlové hráčky( Eva Verča a Mony) se jí odměnily velmi dobrým výkonem - Verča Doudová a především Zuzka Žáková příkladně bránily na síti, Zuzka zázračně polařila a Verča servírovala. Dvojstřídání jsme zmínili a je z toho radostná odměna v podobě 3 bodů a vítězství s libereckou Duklou.

Zajímavostí je i složení dvojice rozhodčích Dominik Činátl nahoře a dole Renda Činátl -syn a otec pískají a rozhodují utkání Extraligy poprvé v historii českého volejbalu.

V sobotu hrajeme ve Šternberku, EX 18 v Kralupech, EX 22 v Praze, mladší žákyně PP na Radlické a starší žákyně v neděli PP po celé Praze - bude to volejbalový víkend snad s výbornými výsledky a dobrou hrou, kterou jste měli včera možnost vidět v televizním utkání.