EX UNIQA ženy

PVK OLYMP PRAHA – VK DUKLA LIBEREC Pět dní po utkání 3. kola Chance ČP (3:1), a v lednu tohoto roku již potřetí ( 2:3) se setkávají stejná družstva - v rámci 23. kola UNIQA extraligy – na palubovku Olympu Praha zavítala Dukla Liberec. Postavení v tabulce favorizovalo hosty, kteří vévodí tabulce, ale domácí hráčky se chtěly pokusit stejně jako v poháru soupeře překvapit.

PVK Olymp Praha – VK Dukla Liberec   1:3          (21:25, 25:22, 19:25, 22:25)

Byl to zajímavý, dlouhý, divácky rozhodně zajímavý zápas. V krátké době se tato družstva potkala již potřetí. V tom nejdůležitějším jsme dokázali vyhrát a postoupit do F4 ČP. Pouze dva dny tréninku s jinými míči "Mikasa" jsou k tak těžkému zápasu málo. Liberecké hráčky v tomto mají výhodu, protože hrají evropský pohár. Technické nedostatky domácích pořadatelů v průběhu zápasu zpomalovaly tempo utkání ( elektronický i papírový zápis). Zranění Verči Virtové ve čtvrtém setu rovněž. Končilo se až před devátou hodinou, ale opět po velkém boji s tímto atraktivním soupeřem.

Rozhodčí: Poláček Jan, Olt Jiří, delegát Švejda Jaroslav

Domácí: Virtová Veronika, Šimáňová Pavlína, Šmídová Nicole, Kalhousová Lucie, Žáková Zuzana, Brancuská Monika -  libera Dostálová Veronika, Pešková Veronika

Střídaly: Poloučková Karla, Kopáčová Gabriela, Kelnárová Antonie

Hosté: Kojdová Petra, Nečasová Michaela, Lyklema Hyke, Frankevych Diana, Kohoutová Kateřina, Kvapilová Nikola -  libero Kolářová Lucie

Střídaly: Dvořáková Viktorie, Šulcová Lucie, Bartošová Karolína, Deisl Victoria

Ohlasy po utkání:

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):„My jsme určitě počítaly s tím, že Liberec sem na dnešní zápas přijede nažhavený po tom, co jsme proti nim v úterý vyhrály 3:1. A to potvrdily. Dnes nás mnohem víc tlačily servisem a smečovaly určitě lépe než v úterním zápase. Asi to bylo zapříčiněno i tím, že my jsme je dnes servisem nebyly schopné odtáhnout, což se nám v úterý dařilo. Holky z Liberce to měly taky dobře rozhozené, většinu času na jedné ruce. Je pravda, že dnes byl ten zápas takový všelijaký. Byla tam spousta prostojů, co se techniky a zápisu týče. A pak také zranění Verči Virtové. Na to se ovšem nemůžeme vymlouvat. To samozřejmě poznamenalo oba týmy, ale Liberec byl dnes bohužel lepším týmem.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Nezbývá mi nic jiného než Liberci popřát k vítězství, protože vyhráli rozhodně zaslouženě. Liberecké hráčky byly od třetího setu výrazně agresivnější a kvalitnější na servisu, který nám dělal neustále problémy. Všechny jejich hráčky hrály nadstandardně v útoku. Jejich rychlá hra, především do zóny čtyři, nám dělala velké problémy. Nedokázali jsme ji ubránit. Nikol Kvapilová hrála výrazně lépe oproti úternímu zápasu a byla jedním z pilířů libereckého vítězství. Ale přestože jsme dnes prohráli, tak jsme opět podali bojovný a dobrý výkon. Myslím si, že jsme mohli vyhrát první set, ve kterém jsme vedli 16:13, ale těsně před dvacítkou jsme se zasekli. Přestože jsme prohráli, máme útočnou statistiku přes 40% a to vidím, jako velice pozitivní do dalších zápasů a pro přípravu na pohárové finále.

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Máme radost z toho, že jsme dnešní zápas zvládly za tři body. Hlavně proto, že se nám sem vracelo těžce, když během pěti dnů hrajeme s Olympem druhý zápas a bohužel jsme s nimi vypadly z Final Four. Já si myslím, že zápas byl poznamenaný dvěma věcmi. Prvně mě mrzí zranění Verči Virtové, se kterou jsem byla na síti a doufám, že se brzy uzdraví. A druhá věc byly prostoje, které dle mého názoru byly příšerné. Dále si myslím, že největší rozdíl mezi dnešním a úterním zápasem byly naše útoky, což určitě potvrdí i naše statistika. Byly tam určitě nějaké chyby v obraně, kterým bychom se chtěly vyvarovat, ale určitě jsme rády, že jsme si po minulém zápase spravily chuť.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec):„Co k tomu říct? My bychom dnešní zápas určitě rádi vyměnili za ten úterní, ze kterého jsme byli velice zklamaní. Ale když z toho dnes vynecháme ty technické problémy, tak si myslím, že to byl vynikající volejbal na obou stranách. My jsme se neuvěřitelně zvedly na útoku. Určitě nám více vyhovují míče Mikasy, se kterými teď trávíme více času. Olymp hrál stejně dobře jako v úterý a my jsme byli zase o to lepší dnes. A nakonec samozřejmě přeji brzké uzdravení Verče Virtové.

Popis utkání:

Liberecké družstvo začíná toto utkání zkaženým servisem. Vyrovnaný stav setu je až do stavu 10:10. Od této chvíle je lepším týmem Olymp, který především díky své kapitánce vede 15:12. V této chvíli si bere liberecký trenér oddechový čas. Průběh setu je nadále vyrovnaný, za stavu 17:18 si naopak bere oddechový čas pražský trenér Stanislav Mitáč. Drama prvního setu pokračuje až do samotné koncovky. Za stavu 21:22 jde na podání liberecká Kateřina Kohoutová, která dokáže dopodávat až do vítězství 21:25.

Druhý set začíná na podání pražská nahrávačka Nicole Šmídová. Obě družstva si opět nic nedarují. Průběžný stav je 3:3, 7:6, 9:11. Za stavu 9:12 si pražský trenér bere oddechový čas a dochází i k dvojstřídání Poloučková/Kopáčová za Šmídovou/Brancuskou. Nadále pokračuje vyrovnaný set stavem 12:13, 14:14, 15:15, 17:15 – mírným vedení pražského Olympu. Za stavu 19:16 si bere liberecký trenér time-out. Průběh tohoto setu, potažmo celého utkání, ovlivňují technické problémy pořadatelů – přestává fungovat elektronický zápis, je třeba se vrátit ke starému papírovému. Tato přestávka více nahrála domácímu družstvu, které set vyhrává 25:21, především kvalitním útokem své univerzální hráčky Moniky Brancuské.

I třetí set je nesmírně vyrovnaný. Obě družstva sbírají bod po bodu. Odehrává se podobná bitva jako v úterním pohárovém zápase. Stav je vyrovnaný – 10:10, 14:13, 16:16. Za tohoto nerozhodného stavu dochází k dalšímu ovlivnění průběhu zápasu, smečařka pražského družstva Veronika Virtová si v souboji na síti podvrtla kotník a musela být vystřídána Tončou Kelnárovou. Od této chvíle se vedení ujímá Liberec a set ukončuje kapitánka Kvapilová, 19:25.

Týmy stále podávají vyrovnaný výkon a i ve čtvrtém setu se skóre přelévá až do stavu 15:15. I v tomto dějství, podobně jako ve třetím, je liberecký tým agresivnější na podání a hráčky Olympu mají ztíženou pozici při útoku. Liberecké hráčky v krátké chvíli odskakují do tříbodového vedení (16:19) a od tohoto okamžiku se opět ujímá otěží liberecká kapitánka Nikola Kvapilová. Přes nepříznivý stav 20:24 se domácí družstvo ještě nevzdává a útokem Žákové, blokem kapitánky Šimáňové koriguje stav na 22:24, aby úspěšnější byla opět liberecká kapitánka a dovádí svůj tým k vítězství 3:1.

Další utkání na domácí palubovce bude ve čtvrtek 9.2. 2023 od 18:00 hod. s Přerovem, to je změna.

Autoři: Tereza Půčková, Jakub Zeman, foto Juro