EX OLYMP - KP Brno

Překvapení 13. kola ženské UNIQA extraligy na úkor brněnských celků

V 13. kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 se zrodily dva překvapivé výsledky. Pražský Olymp si doma vyšlápl na stříbrný tým loňské soutěže Králova Pole a Ostrava naplno bodovala na palubovce brněnských Šelem.

Domácí Olymp Praha využil téměř čtrnáctidenní herní pauzu určitě ke kvalitnímu trénování a určitě si chtěl vylepšit dosavadní letošní bilanci v extralize.

PVK Olymp Praha – VK Královo Pole 3:1 (28:26, 27:25, 22:25, 25:23)

Ohlasy z tiskové konference po utkání:

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):Po těch ne úplně povedených zápasech s Olomoucí a Frýdkem-Místkem se nám to dneska povedlo, což nás velmi těší. Ten začátek byl tedy tristní, kdy jsme prohrávaly o sedm nebo osm bodů, ale pak jsme se zvedly, zamakaly jsme a týmovým výkonem a skvělým výkonem Moniky Brancuské na účku jsme zvládly Brno porazit a doufám, že takhle budeme pokračovat i v těch dalších zápasech, že nás to nakopne a přijde teď pro nás nějaká vítězná vlna.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Děkuji za Erikovo blahopřání, protože to vždycky od soupeřů potěší. Já jsem samozřejmě rád, že jsme zvítězili a získali doma tři body, protože každý bod v postavení tabulky je v této chvíli nesmírně důležitý. Souhlasím, že utkání bylo pohledné především pro diváky a souhlasím i s tím, že o osudu utkání rozhodl už první set, protože jsme brzo prohrávali 7:2, a jestli se nepletu tak i 14:6, ale dokázali jsme druhou polovinu setu díky zlepšenému výkonu, obratem, ke kterému zavelela Nikča svými podařenými útoky, nesmírnou bojovností celého družstva  a těsnou koncovku vítězně dohrát. Velký podíl na tom má Monika Brancuská, která zahrála velmi dobře , byla i nejvíce bodující hráčkou s téměř šedesáti útoky v zápase. Nám se v tomto utkání líbilo, že jsme ustáli přihrávku (pouze jedno eso), a tlak dobře servírujícího soupeřícího družstva. V důležitých okamžicích - koncovkách jsme zvládli i dobře zaútočit (Miška Brichtová). Já jsem s předvedeným výkonem celého družstva nesmírně spokojený.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Nás ten dnešní výsledek určitě mrzí, protože si myslím, že jsme každý set měly rozehraný tak, že jsme v něm mohly uspět. Začaly jsme výborně a potom v průběhu setu nám přestala fungovat obrana, nezvládly jsme udržet zadání a pak na konci ty chyby mohly rozhodnout o celém zápase. Myslím si, že ten první set byl klíčový. Zápas musel být velmi atraktivní, protože to bylo všechno o koncovkách a Olymp předvedl velmi dobrý výkon. My alespoň víme, na čem máme do příště pracovat.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole):Já bych chtěl předně pogratulovat domácím za předvedený výkon, ale i za vítězství. Dneska rozhodlo málo, možná trochu špatně zvolená taktika, možná jsme s některými rozhodnutími otáleli příliš dlouho a to nás třeba stálo druhý set, a bohužel jsme díky chybám nevyhráli první set, kde jsme jich v závěru udělali už moc, a možná by nám ten první set alespoň ten bod nadělil.“

Popis utkání:

Brněnské hráčky vstoupily do zápasu sebevědomě, tlačily servisem nebo následným blokem. Za stavu 8:2 v jejich prospěch měly na svém kontě čtyři bodové bloky. Do stavu 6:14 získávala za Olymp Praha bodové zápisy pouze Monika Brancuská. Za stavu 10:15 z pohledu Olympu si Brno vybírá první oddechový čas a Olymp začíná soupeře nenápadně dotahovat. Několikrát k tomu pomohla i nahrávačka Šmídová – útokem ihned po příjmu. Olymp vyrovnal za stavu 21:21, aby potom dvakrát za sebou zkazil v koncovce servis. Brno předvedlo také zkažený servis a domácí tým po třech odvrácených setbolech využil svůj druhý setbol k zisku prvního setu. Předtím přišlo eso domácí kapitánky Šimáňové a následně brněnský útok skončil v autu.

Kvalitní volejbal pokračoval i v druhém setu. Do stavu 6:6 nikdo nevedl o více než jeden bod, potom ale Olymp Praha odskočil na 9:6. Jak bývá zvykem, soupeř rychle vyrovnal (11:11) a bitva pokračovala dále. Olymp předváděl zodpovědný výkon, hru výborně dirigoval Šmídová, hlavní úderná síla Brancuská obstarávala většinu bodů, ale hlavně tým chyboval pouze minimálně. Domácí hráčky si držely menší náskok, za stavu 20:20 bylo vyrovnáno. Následně Olymp získal tři body v řadě a vedl 23:20, pak přišly ovšem dva drtivé bloky Brna a bylo to 23:22. Olymp měl naštěstí na útoku na síti Michaelu Brichtovou, která obstarávala setboly (třikrát za sebou) a nakonec čtvrtý setbol byl proměněn skvělou Monikou Brancuskou.

Kvalitní sport pokračoval i ve třetím setu – Olymp byl nabuzen dvěma sety v zádech a Brno nechtělo odjet z Prahy bez získaného setu. Pokud bychom počítali nevynucené chyby, tak jich KP Brno vyprodukoval o trochu více. I proto v první polovině setu byl Olymp v mírném vedení. Za stavu 14:14 sice Brno odskočilo do tříbodového vedení (18:15 a 19:16), Olymp rychle srovnal na 19:19. A opět diváky čekala další dramatická koncovka. Olymp v ní přece jen udělal několik málo chyb a Brno se mohlo radovat ze zisku setu a pokračování zápasu.

Brno přece jen využívalo více hráček a mohlo hrát pestřeji, do hry Olympu se vkrádaly zbytečné chyby. Hostující tým mírně vedl v úvodu setu, dostal se do čtyřbodového vedení (13:9), které držel až do stavu 18:15. Potom ovšem uhrála Brichtová tři body v řadě (1x útok, 2x servis), Olymp vyrovnal a dokonce šel i do vedení (21:19). Dvě nevynucené chyby Olympu za sebou znamenaly stav 22:22. Stejně jako koncovku třetího setu vzala do svých rukou Míša Brichtová, tak čtvrtý set zařídila dvěma posledními body na útoku, ten nejdůležitější je dole na obrázku i s příkladným vykrýváním celého družstva. S číslem 16 "Gajda".

Olymp porazil ambiciózní Brno za tři body zaslouženě po nesmírně bojovném a nejlepším výkonu v sezóně.

Autoři: Jiří Trochta, Jakub Zeman, foto Juro