124_20230312_105819.jpg

Další cenné vítězství v UNIQA EX ženy

Pražský Olymp poráží po Prostějovu dalšího velkého favorita na letošní medaili Přestože o postupujících do čtvrtfinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 je již chvilku rozhodnuto, tak se v sobotním 32. kole odehrál v Praze zajímavý zápas. Děvčata z Přípotoční mají po Final Four ČP formu jako řemen, již šest utkání nepoznala porážku, a i přestože dnes odvracela proti favorizovaným olomouckým vysokoškolačkám několik setbolů, nakonec jim nedovolila odvézt si domů ani set.

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 3:0 (25:23, 27:25, 31:29)

Rozhodčí: Marschner Roman, Koutník Patrik, delegát Němeček Petr

Počet diváků: 200

Domácí: Virtová, Šimáňová, Šmídová, Kalhousová, Doudová, Brancuská, libera Dostálová, Pešková. Střídaly: Brichtová, Poloučková

Hosté: Herdová, Mostsitska, Đapić, Borovcová, Kneiflová, Galvão, libero Slavíková. 

Střídaly: Šepeľová, Tinklová, Körmendyová, Rajlić, Weidenthalerová

Ohlasy po utkání:

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha):My jsme nadšené z dnešní výhry 3:0. Tušily jsme, že to pro nás bude těžký zápas, ale chtěly jsme vyhrát, abychom se ještě v těch posledních dvou kolech dostaly o nějaké to místo v tabulce výš. Bohužel byl náš tým zasažen nemocí a musely jsme zasahovat do sestavy. Verča Doudová se toho ovšem zhostila velice dobře. A myslím si, že jsme se jako tým od začátku semkly a do posledního míče jsme makaly. Doufám, že budeme takhle pokračovat a projdeme přes první kolo play off.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):Já jsem nesmírně spokojený, protože nám vítězství 3:0 dává šanci postoupit v tabulce. Zápas byl velice dramatický a divácky jistě zajímavý. Všechny sety skončily rozdílem dvou bodu. Těší mě slova olomouckých soupeřů, protože nás opravdu v posledních zápasech zdobí nesmírná bojovnost. Dokážeme dobře bránit a výrazně se nám zvedá útočná potence po přihrávkách a ve hře na bod, a proto dokážeme vyhrávat.

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Nejprve bych chtěla pogratulovat Olympu za bojovnost a skvělou hru. Takhle se má bojovat, od prvního do posledního míče. Bylo to vždy o dva body. V koncovkách jsme vždycky vedly, ale v hlavách jsme to nezvládly. To, jak jsme dobře zahrály s Libercem, jsme dnes rozhodně nepředvedly. Jestli chceme postoupit do dalších bojů, musíme se ještě učit.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc):Gratuluji soupeři, který tyto výkony předváděl už v průběhu sezóny. Myslím si, že Olymp nastartoval ten finálový boj v Teplicích, kdy se k jejich bojovnosti připsala i úspěšnost. Ukázal se charakter jejich týmu, kdy jedna hráčka táhne za tu druhou. Co se týče dnešního zápasu, jak říkala naše kapitánka, jsme v každém setu těsně před koncovkou vedli o dva body, ale z nepochopitelných důvodů nedohráli, i když si myslím, že na některých postech máme o něco zkušenější hráčky než Olymp. Olymp do toho zápasu šel ale s větším srdíčkem a určitě větší bojovností a ty rozhodující momenty si uhrál. Pro nás ovšem boj o finálové příčky ještě nekončí. Čeká nás ještě domácí zápas s Královým Polem a ten v tom umístění bude rozhodující.

Popis utkání:

Hned od začátku prvního setu oba týmy bojují o každý míč, ale díky dobrým útokům Olomouc utíká na stav 8:4 a 11:6 (z pohledu Olomouce), kdy si domácí tým vybírá první oddechový čas. V tuto chvíli zahajuje Olymp svoji stíhací jízdu a i díky skvělé sérii podání Moniky Brancuské se dotahuje na stav 16:17 (z pohledu Olympu), kdy si Olomouc vybírá svůj první oddechový čas v prvním setu. Taktické střídání podávajících hráček se Olympu vyplácí. Nejprve posouvá stav na 22:18 Míša Brichtová.  Koncovku prvního setu ještě dramatizuje podávající olomoucká hráčka Šepeľová, která nutí Olymp vybrat si i druhý oddechový čas. Pak podáním pomáhá i Kája Poloučková, aby první set zakončila vítězným útokem  OLYMPU Monika Brancuská (25:23).

V druhém set  se opět týmy přetahují o každý bod až do stavu 9:12 z pohledu domácích,  Olomouc exceluje na bloku. V tom pokračuje až do stavu 14:17, Olymp si bere první oddechový čas. Poté se situace obrací a Olymp se zejména svými bodovými bloky dotahuje a vyrovnává na stav 18:18, kdy si time out vybírá Olomouc. Za stavu 21:18 si Olomouc bere druhý oddechový čas, aby zastavili sérii podání Olympu, kterým střídající Michaela Brichtová posouvá Olymp do koncovky stejně jako v prvním setu. Set pokračuje napínavou a vyhrocenou koncovkou a přes kontroverzní rozhodnutí rozhodčího za stavu 23:23 (při kterém tradičně padají karty, pokolikáté již, stává se tradicí, že za chyby rozhodčích jsou trestáni trenéři). Přesto družstvo OLYMPU vyhrává set dvěma tvrdými útoky Veroniky Virtové Olymp, 27:25.

Třetí set se neliší od prvních dvou a Olymp odskakuje až po sérii podání mladé blokařky Veroniky Doudové, která tým Olympu doplnila kvůli zdravotním absencím pravidelných hráček. Doudová dostává Olymp do čtyřbodového vedení 10:6. Poté zápas opět dramatizuje horší přihrávka Olympu a dobrý útok hráček Olomouce, které otáčí stav na 14:13 a nutí Olymp k oddechovému času. V této části opět zasahuje první rozhodčí, který uděluje tentokrát červenou kartu, který znamená bod pro soupeře. Kapitánce oznámil, že za hulákání trenéra - tak to by museli červenou kartu dostat všichni účastníci tohoto zápasu. Zápas však pokračuje. Olomouc zůstává u vedení až do stavu 22:20, kdy Olymp opět střídá na podání Michaelu Brichtovou, která stav otáčí na 23:22 pro Olymp. Rozhodnutí rozhodčích opět burcuje diváky v hale a za této bouřlivé atmosféry se set protahuje do stavu 29:29, kdy klasickým útokem z „jednonohy“ Pavlíny Šimáňové a bodovým blokem nahrávačky Šmídové vítězí Olymp nad Olomoucí 3:0. 

  Je to další nesmírně cenné vítězství, družstva do Play-off jsou známé, nikoliv však v jakém pořadí do něho půjdou. Jsme rádi, že jsme toho součástí, a že se rozhodne až v posledním utkání základní části. My hrajeme ve Šternberku. 

  Máme marodku (Kelnárová, Žáková, Gajdová, Šmídová a Kopáčová), ale dnešních deset bojovnic ukázalo, že družstvo dokáže semknou, bojovat jedna za druhou a vyhrát dramatické koncovky. Ocenění z rukou ředitele Olymp CS MV a místostarosty přebírá kapitánka družstva, ale je to cena všem hráčkám, útočně se dařilo Lucii Kalhousové.

Autoři: T. Půčková, J. Zeman, S. Mitáč, N. Šmídová  - foto Juro

Dnešní  odpolední zápas  navštívil i Pavel Šutka - místostarosta Prahy 10, na něm se setkal s ředitelem OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra Michalem Volfem. Společně se shodli na podpoře sportu na Praze 10 a odhalili projekt nové haly pro volejbalistky Olympu.


Děvčatům poděkovali za předvedenou hru i zisk nedávné bronzové medaile v Chance Českém poháru, ocenili nejlepší hráčky utkání i se účastnili pozápasové tiskové konference.

Děkujeme za podporu.   

Ondřej Foltýn - vedoucí oddělení volejbalu a Stanislav Mitáč - trenér družstva