285_20240409_135512.jpg

České reprezentantky vezou z Litvy postup na evropský šampionát U20

Reprezentační družstvo dívek 05/06 má za sebou úspěšnou misi v litevském Kaunasu. Ani ve třetím utkání kvalifikačního turnaje ME U20 nepoznalo hořkost porážky, díky třem výhrám ovládlo skupinu D a slaví postup na srpnový evropský šampionát U20. Mezi úspěšnými reprezentantkami jsou i hráčky našeho klubu Kristýna Průšová a Martina Pokorná.


Mezi úspěšnými reprezentantkami jsou i hráčky našeho klubu Kristýna Průšová (10) a Martina Pokorná (17)

Česko - Černá Hora 3:0

Česko - Slovinsko 3:2 

Česko – Litva 3:0 (25:23, 25:14, 25:15)

Rozhodčí: Vanaveski (EST), Botezatu (ROU)

Počet diváků: 380

Sestavy:

Česko: Jakuškina, Dvořáková, Chládková, Pokorná, Formánková, Jedličková, libera Nováková, Tobiášová. Střídaly: Průšová, Kalinová, Šrámková, Böhmová, Janská, Brunclíková

Litva: Kalendraite, Urbonaite, Jesipenko, Mukaite, Petuchova, Kuodaityte, libera Stravinskaite, Ivanauskaite. Střídaly: Aleknaite, Vilimaite, Brazaite, Zasytyte

Statistika ZDE

Po výhrách nad Černou Horou a Slovinskem nastoupily naše reprezentantky ke svému poslednímu utkání na turnaji proti domácí Litvě. Vidina postupu na ME se v úvodu utkání na výkonu našich reprezentantek trochu podepsala a za svým soupeřem zaostávaly. Ještě před koncovkou měla Litva pětibodový náskok, ale pak svěřenkyně Zdeňka Pommera předpnuly na vyšší rychlostní stupeň a nejtěsnějším možným rozdílem první set získaly ve svůj prospěch. A jak se později ukázalo, to byl rozhodující moment utkání. Od té doby bylo na hřišti pouze jedno družstvo, to české. Po jasné výhře v druhém a třetím setu tak mohla naplno propuknout radost našeho týmu z postupu na ME.

Výsledky 2. kola kvalifikace ME U20 2024 ZDE

Kvalifikovaná družstva na ME 2024 U20 ženy
Bulharsko-pořadatel, Irsko-spolupořadatel, Chorvatsko, Švédsko, Italie, Turecko, Polsko, Srbsko,
Španělsko, Ukrajina, Portugalsko, Česká republika, Slovinsko, Nizozemsko, Belgie, Finsko

Po delší době (téměř deset let) je to opět postup v kategorii juniorské na vrcholnou akci v podobě ME J (U 19), naposledy to byl výběr ročníku 1994/5 ( ME K, MEJ, MS) a 1996/7 ( ME K a ME J).   Blahopřejeme. 

„Musím pochválit celý tým. Na přípravu jsme měli málo času, některé hráčky navíc čekají maturitní povinnosti, jiné mají dobře rozehrány klubové soutěže a bojují v play-off. Do toho navíc přišla nějaká ta zranění... Děvčata se se všemi těmito faktory vypořádala naprosto bravurně. Dokázali jsme třikrát zvítězit, největší radost mi udělal zvládnutý zápas se Slovinkami, kde jsme museli vývoj utkání otáčet. Zaslouženou odměnou pro celý tým je postup na srpnové ME, které se bude hrát v Bulharsku a v Irsku," zhodnotil povedenou kvalifikaci trenér reprezentačního týmu žen U20 Zdeněk Pommer.

Autor: Jiří Carba a Stanislav Mitáč