290_20240412_144623.jpg

Bulharsko a Irsko se chystají přivítat finálový turnaj EuroVolley U20 žen

Mistryně Evropy žen do 20 let z roku 2024 budou korunovány letos v létě v Sofii

Mistryně Evropy žen do 20 let z roku 2024 budou korunovány letos v létě v Sofii, na konci historického turnaje, který se bude konat od 5. do 17. srpna v bulharském hlavním městě Sofii a také v irském Dublinu. Volejbal Irska bude psát historii jako první národní federace z Asociace malých zemí (SCA), která odehraje kolo kontinentálního šampionátu. Finalisté z roku 2022 Itálie a Srbsko byli vylosováni do skupiny II, která se bude hrát v irském Dublinu. 16 zúčastněných týmů – dva organizátoři plus 14 kvalifikovaných ze dvou kol kvalifikace konaných na přelomu let 2023 a 2024 – bylo v pátek ráno vylosováno v domovském sídle Evropské volejbalové federace v Lucembursku, aby sestavili dvě skupiny I a II. Dva nejlepší z každé skupiny postupují do následujícího semifinále a utkání o medaile v Sofii.

Dublin a volejbalové Irsko přivítají tři skutečné velmoci – obhájce titulu mistra Evropy Itálii,
vicemistryně z roku 2022 Srbsko a Polsko, jehož tým skončil před dvěma lety v Severní Makedonii na
třetím místě. To znamená, že všichni tři medailisté z předchozího ročníku mistrovství Evropy této
věkové kategorie (dříve U19) nastoupí na kurt v irské metropoli. Česko, Finsko, Ukrajina a Portugalsko doplní skupinu II.
Portugalsko si odbylo svůj historický debut v EuroVolleyU20W poté, co senzačně zvládlo všechny
zápasy v kvalifikaci druhého kola, které hostilo minulý týden na domácí půdě v Barcelos.
Spolupořadatelé Bulharsko přivítají své sousedy z Turecka, se kterým je třeba počítat ve všech
šampionátech věkových skupin – plus mistry MEVZA Chorvatsko, čtyři týmy, které se dostaly do
posledního kola přes kvalifikaci ve druhém kole minulého týdne – Nizozemsko, Slovinsko, Španělsko,
Belgie a Švédsko.

Nadějné týmy volejbalových velmocí se utkají ve finálovém kole EuroVolley U20 mužů v Srbsku a Řecku

Evropské volejbalové hvězdy se koncem tohoto léta sejdou v Srbsku a Řecku na závěrečném kole letošního EuroVolleyU20M. Soutěže se zúčastní 16 týmů – dva nejlepší z každé skupiny postoupí do semifinále a zápasů o medaile, které budou korunovat nové mistry Evropy mužů do 20 let v srbském lázeňském středisku Vrnjačka Banja.
Před dvěma lety Itálie vyhrála na domácí půdě zlato. Po dokončení druhého kola kvalifikace, která se minulý týden odehrála v pěti zemích, se ve čtvrtek ráno v sídle evropského volejbalu v Lucembursku konalo losování, které mělo určit složení dvou předběžných skupin pro finálové kolo. Spolupořádající Srbsko se utká s Polskem, úřadujícími mistry světa do 19 let Francií, Tureckem, Finskem, Ukrajinou, Lotyšskem a Rakouskem ve skupině I. Účast na akci je zvláště pozoruhodná pro Lotyšsko a Rakousko – protože se dostali do závěrečné fáze turnaje.

Řecko bude tuto událost pořádat společně se zápasy skupiny II, které se mají konat ve městě Arta, kde EuroVolleyU20M představuje velkou příležitost nejen k propagaci oblasti s bohatým kulturním dědictvím, ale také k modernizaci místních sportovních zařízení a propagaci. Řecko se utká s úřadujícím mistrem Evropy do 20 let Itálií a Českem, Bulharskem, Slovinskem, Španělskem, Izraelem a Skotskem. Izrael senzačně vyhrál svou kvalifikaci ve druhém kole minulý týden v Černé Hoře, a kvalifikoval se do závěrečné fáze EuroVolleyU20M poprvé od roku 1996. Pro Skotsko, jako vítěze Asociace malých zemí (SCA ) půjde o historickou premiéru na kontinentální scéně.

Autor: CEV; překlad - Jiří Řebíček