300_20240509_141617.jpg

AVOK mužů - střídání stráží

Roman Macek dovedl naší extraligu na evropskou úroveň, teď předává žezlo mladším

Roman Macek dovedl naší extraligu na evropskou úroveň, teď předává žezlo mladším

Roman Macek již dvě desetiletí vede mužský AVOK (Asociace volejbalových klubů) a nyní přišel čas předat „žezlo“ v čele extraligových klubů mladší generaci. Jak Roman viděl své působení ve vedení AVOKu, co se podařilo a kam se posunula naše nejvyššší soutěž? To nám přiblížil v tomto rozhovoru.

Kdy jsi přebíral vedení AVOKu mužů a můžeš přiblížit, co se za tvého působení podařilo?

Začal jsem ve vedení AVOKu mužů už před více než dvěma desetiletími, s krátkou přestávkou mezi tím. Když se ohlédnu zpátky, mám radost z toho, co jsme společně dokázali. Postupně jsme posilovali postavení AVOKu v rámci svazu a současně jsme pracovali na zlepšování úrovně soutěže. Bylo to obdobím růstu a inovací, což se projevilo i na mezinárodní úrovni. Jedním z největších úspěchů je skutečnost, že AVOK mužů i žen má nyní samostatné rozpočty, což nám umožnilo efektivněji plánovat a investovat do rozvoje týmů a infrastruktury. Výsledkem jsou nejen lepší podmínky pro hráče, ale také stabilnější situace pro fanoušky a partnery klubu. V průběhu let jsme se také zaměřili na rozvoj mládeže a podporu mladých talentů. Tím jsme položili základ pro budoucnost volejbalu v regionu i celé zemi. Bylo úžasné vidět, jak se mladí hráči postupně prosazují a přinášejí svěžest a nové perspektivy do týmu. Zavedení nových tréninkových metod a investice do vybavení a infrastruktury nám také pomohlo dosáhnout vyšší úrovně soutěže. Tyto kroky mají pozitivní vliv na celkový výkon a připravují naše hráče na mezinárodní úspěchy. Celkově jsem hrdý na to, co jsme za mého působení dosáhli, a těším se na další výzvy, které přinesou nové vedení a nové generace hráčů.

Máme za sebou další ročník EX M, jak bys ho zhodnotil z pohledu AVOKu?

Poslední ročník extraligy mužů byl skutečně pozoruhodný. Z mého pohledu bylo zajímavé sledovat, jak se úroveň soutěže neustále zvyšuje. Týmy se stále více zaměřují na kvalitu, což se projevuje ve zlepšené úrovni hry a vyšší konkurenci. Účast našich týmů v evropských pohárech byla povzbudivá. To je skvělá příležitost pro naše hráče, aby se setkali s různými herními styly a zlepšili svou dovednost na mezinárodní úrovni. Zkušenosti z těchto soutěží jsou pro náš tým neocenitelné a přispívají k dalšímu růstu. Jedním z klíčových aspektů posledního ročníku byl také vývoj a růst jednotlivých hráčů. Bylo radostné vidět, jak se mladí talenti postupně prosazují v týmu. To je důležité pro budoucnost AVOKu a českého volejbalu obecně. Celkově byla úroveň soutěže vysoká a věřím, že tento trend bude pokračovat i v nadcházejících ročnících. To nám umožní získávat další zkušenosti a zlepšovat naše týmy.

Co bylo pro tebe největším překvapením loňské sezóny?

Jedním z největších překvapení loňské sezóny byl vynikající závěr od týmu Českých Budějovic. Tento tým ukázal obrovskou odhodlanost a soudržnost, což je dovedlo až k titulu. Tímto jim chci znovu pogratulovat a vyjádřit svůj obdiv k jejich výkonnosti a odhodlání. Dalším překvapením bylo, jak dobře se některé týmy přizpůsobily soutěži a dokázaly předvést kvalitní výkony i proti silnějším soupeřů. To přidalo na dramatičnosti a konkurenceschopnosti soutěže, což je vždy přínosné pro diváky i hráče. Na individuální úrovni jsme mohli vidět několik hráčů, kteří skutečně vyčnívali a překvapili svým výkonem. Je skvělé sledovat, jak se tito hráči vyvíjejí a stávají se klíčovými členy svých týmů. Celkově byl loňský ročník plný překvapení, a to je to, co dělá extraligu tak vzrušující a zajímavou pro všechny zúčastněné.

Co podle tebe čeká a nemine nové vedení AVOku?

Nové vedení AVOKu bude mít před sebou mnoho výzev a příležitostí. Především bude pokračovat v posilování pozice AVOKu v rámci Českého volejbalového svazu. To zahrnuje zlepšování organizace, koordinace a komunikace mezi týmy, hráči a fanoušky. Zároveň očekávám, že nové vedení přinese čerstvé impulsy a inovace do své práce. To může zahrnovat nové tréninkové metody, moderní přístupy k přípravě a taktice, stejně jako nové nápady na propagaci a rozvoj volejbalu. Další výzvou pro nové vedení bude udržení vysoké úrovně soutěže a rozvoj mladých talentů. Je důležité najít rovnováhu mezi podporou místních talentů a zahraničních hráčů, aby se extraliga stále zlepšovala. Celkově věřím, že nové vedení přinese svěží vítr do AVOKu a pomůže klubu dosáhnout nových vrcholů.

Stále diskutované téma cizinci v extralize, jaký ty na to máš náhled?

Téma zahraničních hráčů v extralize je neustále předmětem diskuse. Můj pohled na tuto otázku je jasný – podporuji rozvoj mladých talentovaných českých hráčů a jejich prosazení v extralize. Věříme, že tímto přístupem můžeme posilovat český volejbal a připravit mladé hráče na mezinárodní úspěchy. Zároveň si uvědomuji, že zahraniční hráči přinášejí do soutěže zkušenosti a různé herní styly, které mohou obohatit domácí týmy. Proto je důležité najít vyvážený přístup a zajistit, aby zahraniční hráči přispívali ke kvalitě soutěže, aniž by omezovali příležitosti pro mladé české talenty. Pro příští ročník jsme připravili změny, které zajistí, aby každý tým měl minimálně jednoho českého hráče v každém utkání. Tento krok by měl podpořit účast místních talentů a zároveň zachovat kvalitu soutěže.

Sledovanost volejbalu v TV nebo na sociálních sítích stále stoupá, ale nedaří se nám přivést diváky do hal během základní části. Co s tím můžeme udělat?

Toto téma je pro nás stále aktuální a hledáme způsoby, jak přilákat více diváků do hal během základní části. Je důležité najít způsoby, jak zaujmout a udržet zájem diváků v konkurenci s ostatními sporty a volnočasovými aktivitami. Jedním z přístupů je zlepšení propagace zápasů a zážitků v hale. To může zahrnovat zajímavé doprovodné akce, soutěže pro fanoušky a interaktivní aktivity, které zvýší zájem o zápasy. Dalším krokem je vylepšení celkového zážitku pro fanoušky v hale. To zahrnuje pohodlné a moderní prostředí, kvalitní občerstvení a zábavné doplňkové programy před a po zápase. Dalším způsobem, jak přilákat diváky, je zvýraznění významu jednotlivých zápasů a vytvoření příběhů kolem hráčů a týmů. Tím divákům umožníme lépe se identifikovat s týmem a hráči. I když je to dlouhodobý proces, věřím, že s kreativním přístupem a spoluprací s partnery a médii můžeme postupně zvýšit návštěvnost během základní části.

Co bys chtěl vzkázat fanouškům?

Aby zachovali přízeň tomuto krásnému sportu, a když jich do hal přijde podpořit ještě větší počet, jenom dobře!

Autor: Jiří Carba