OLYMP
CENTRUM SPORTU
MINISTERSTVA VNITRA
PVK OLYMP Praha

Výhled do budoucnosti

Po čtyřech letech byl tento víkend náš klub PVK Olymp Praha pořadatelem jedné ze skupin druhého kvalifikačního kola MČR mladších žákyň (ročníky 2009/10). Osmičlenná skupina (Madeta Č.B. , Meteor Praha, Nový Jičín, Hlincovka, Benátky nad Jizerou, Bedřichov , Štoky a Olymp Praha) byla hrána v nových sportovních halách v Litni u Berouna.

Hlavním pořadatelem a ředitelem turnaje byl Radek Sochr, vedoucí dívčích mládežnických družstev PVK Olympu Praha. Zdatně mu v pořadatelství pomáhali Petr a Eva Matouškovi a Standa Mitáč. Velkou zásluhu mají rovněž rodiče našich hráček a skupina starších žákyň PVK Olymp Praha.

Organizace turnaje byla na vysoké úrovni, ohlasy jednotlivých účastníků i diváků, kteří navštívili turnaj v hojném počtu a vytvářeli skvělou atmosféru, jsou vesměs příznivé. Dokázali jsme oslovit řadu sponzorů na tento svátek dívčího volejbalu. Generální partneři turnaje firma AutoPalace Vysočany prodejce vozů VOLVO a firma MIZUNO mimo své prezentace připravily i věcné ceny pro účastníky. Dalšími partnery turnaje byly džusy JUMEX, potraviny ARAX, Pivovar Hostomice, Vinařství Entrée a realitní kancelář RE/MAX Fenix. Spolu s partnery družstva žen PVK Olympu Praha, jsou k vidění v přiložené fotodokumentaci. Všem partnerům patří velký dík a velice si vážíme jejich partnerství.

Speciální poděkování patří v posledních letech vzkvétajícímu Městysu Liteň a jeho starostovi Filipu Kaštánkovi za umožnění pořádání turnaje v jejich nádherném a moderním sportovním areálu.

O kvalitním technickém zabezpečení ze strany pořadatelů hovoří i fakt, že tento turnaj rozhodovali zkušení rozhodčí, především Zdeněk Škoda – mezinárodní rozhodčí s účastí na několika MS i Světové lize, delegát v nejvyšší domácí soutěži mužů a žen, Jan Večeřa – extraligový rozhodčí a současný delegát v nejvyšších soutěžích ČVS, i Petr Matoušek - začínající rozhodčí Olympu Praha.

Ubytování bylo zajištěno všem družstvům v Berouně v hotelu GRAND LITAVA, výborná strava od firmy Scolarest byla podávána přímo v areálu místa konání turnaje. Na sobotní večer připravili pořadatelé pro účastníky posezení u táboráku a „bojovku“ pro děti.

Jana Mitáčová spolu s Radkem Sochrem – trenéři našich mladších žákyň nominovali k turnaji těchto dvanáct hráček: A. Mitáčovou, A. Sochrovou, A. Živcovou, B. Vachuškovou, B. Novákovou, J. Tatyrkovou, A. Schoříkovou, A. Matouškovou, B. Suchou, V. Tošnerovou, M. Frantovou a Š. Ležatkovou.

Celkem bylo kvalifikačních turnajů druhého kola pět. Ze všech postupují vždy tři družstva (15 družstev) a šestnáctým v závěrečném turnaji M – ČR v Táboře (13.-15. 5. 2022) je pořadatel.

Naše družstvo mladších žákyň postoupilo do tohoto turnaje ze skupiny v Kostelci nad Orlicí a všichni jsme věděli, že boj o MČR bude nesmírně náročný. Družstvo máme složené především z dívek ročníku 2010 a očekáváme výkonnostní i fyzický potenciál v příštím roce. Přesto se naše hráčky za předvedené výsledky stydět nemusely. Nás trenéry mrzí způsob rychlých porážek, ale i ty ke sportu patří a my víme na čem neustále pracovat.

Výsledky v turnaji našeho družstva:

Olymp PrahaNový Jičín2:0
Olymp PrahaBedřichov2:1
Olymp PrahaBenátky2:0
Olymp PrahaŠtoky0:2
Olymp PrahaMadeta Č.B.0:2
Olymp PrahaMeteor Praha2:0
Olymp PrahaHlincovka0:2

Celkově jsme na tomto turnaji obsadili pěkné páté místo, to nás řadí přibližně na 20.-25. místo v celorepublikové soutěži mladších žákyň (celkem přihlášených bylo téměř 80).

Pořadí v turnaji v Litni:

1.Madeta České Budějovice18.b
2.Bedřichov15.b
3.Štoky15.b
4.Hlincovka14.b
5.OLYMP11.b
6.Meteor6.b
7.Benátky nad J.5.b
8.Nový Jičín0.b

Nejlepšími hráčkami jednotlivých družstev, kterým vyšel turnaj nad očekávání, nebo které mají cenný přínos pro družstvo podle rozhodnutí jednotlivých trenérů:

MadetaKateřina Burdová(nejplatnější hráčka v turnaji)
Bedřichov-Vanesa Klimešová(dobře útočící hráčka)
ŠtokyAgáta Vodičková(ústřední tahoun)
HlincovkaAdriana Mašková(bojovnice)
OlympAgáta Mitáčová(nejvšestrannější hráčka)
Meteor-Nicol Rudová(srdce týmu)
Benátky /JEliška Kozmer(kapitánka družstva)

Nejlépe útočícími hráčkami celého turnaje byly vyhlášeny:

  • Yulie Kolvakh – Madeta
  • Klaudie Peldová – Hlincovka
  • Agáta Maříková – Štoky

Nejlépe podávající hráčky v turnaji:

  • Elisabeth Rodová – Bedřichov
  • Amálie Sochrová – Olymp Praha

Turnaj očima trenérů:

Kategorie letošních mladších žákyň (roč.2009/2010) byla dost poznamenaná nevynucenou covidovou pauzou. Tyto hráčky útlum ve sportu zasáhl v citlivém období budování technických volejbalových základů. Z mého pohledu s tím souvisí trochu horší připravenost dovednostní stránky jejich volejbalu. I přes nedostatky jsme mohli během víkendu sledovat místy pohledný dívčí volejbal, kde dominoval především servis a zpracování míče zadarmo. Kdo tyto dvě činnosti zvládl lépe, vyhrál. Nejvíce „volejbalově“ a kompaktně působilo družstvo SK Hlincovka, ač nepostoupilo. Turnaj byl z hlediska postupových pozic otevřený až do posledního kola, kdy jediný jasně postupující klub VK Madeta České Budějovice podlehl překvapivě Bedřichovu 1:2 (Bedřichov postup) a Štoky si vybojovaly postupovou výhru ve třetím setu s Benátkami.

Z výkonů našeho družstva jsme my trenéři spokojeni. Dokázali jsme stabilně předvádět kvalitní plachtící servis téměř u všech hráček, ve vyhraných zápasech nám fungovala mezihra, a i když holky ještě nejsou výškově srovnatelné s o rok staršími, v útoku si poradily mnohdy hlavou a šikovností. Vyzdvihla bych týmový výkon v zápase s Bedřichovem, který jsme dokázali ve třech setech v parádní atmosféře porazit 2:1 (26,-15,18:16).

Sice největší zápasové vytížení leželo na pěti hráčkách, ale do hry zasáhlo během obou dní všech 12 hráček. Pochválit musíme i střídající holky, které výborně podporovaly družstvo z lavičky, fandily, žily s týmem. Jejich přístup byl vzorný.

A proč je článek nazvaný „Výhled do budoucnosti“? Především proto, že pro tuto generaci hráček a všem jim následným budeme vytvářet lepší podmínky pro jejich volejbalový růst. Budou hráčkami PVK Olympu Praha, která směřuje k výchově ke státní reprezentaci i pro extraligové družstvo žen.

Podmínky, které připravujeme od května tohoto roku, budou srovnatelné těm nejlepším v republice.

V plném proudu je příprava „Volejbalového CENTRA MLÁDEŽE OLYMPU PRAHA“ pro dívky ve věku do 15 let, které budou přecházet do extraligových družstev kadetek, juniorek a především žen.

Toto „CENTRUM“ bude mimo standardní tréninky nabízet zdokonalovací kursy jednotlivých specializací pod vedením odborníků z řad kvalifikovaných trenérů, metodiků i hráček družstva žen.

Bude nabízeno především těm dětem a jejich rodičům, které mají namířeno „na cestu k vrcholovému sportu a k reprezentaci“.

Možnost zdokonalovacích a individuálních tréninků bude zpřístupněna i hráčkám jiných klubů, popř. jejich trenérům, kteří o tento projekt projeví zájem.

Sportovní centrum bude otevřeno každý den od 16 do 22 hodin včetně sobot a nedělí.

Jednotlivé rozpisy tréninků a místo konání plánujeme zveřejnit během měsíce května, kdy současně spustíme pilotní verze zdokonalovacích tréninků.

Za kolektiv trenérů – Sochr, Mitáčová, Mitáč