OLYMP
CENTRUM SPORTU
MINISTERSTVA VNITRA
PVK OLYMP Praha

Olympijský festival – závěr

Pátek

Program dnešního dne je nastaven na družstvo žen. V dopoledním bloku ukážeme divákům ukázkový trénink na antuce, který bude zároveň přípravou na večerní exhibiční utkání. K tomu dvě skupiny tréninků se sponzory olympioniků a řada ukázek dětem a jejich rodičům.

Trénink proběhl v poklidném tempu. Vyzkoušeli jsme si herní varianty v devíti hráčkách, které nastoupí při exhibičním utkání. Delší blok byl věnovaný orientaci hráček na hřišti, přeci jenom je venkovní antukové prostředí pro některé hráčky novým prostředím. Starší ročníky si pamatují své začátky na antuce, mladší téměř na antuce nesportují, natož hrají zápasy.

Dlouhý blok jsme věnovali podání a jeho příjmu, individuálně i v přidávačské formaci. Následně smečování po přihrávce a několik variant dohrávek čtyř proti pěti. Diváci byli potěšeni touto ukázkou a někteří podobně jako při ukázkovém tréninku kondiční přípravy „ valili bulvy“ v jakém tempu se trénuje a kolik toho dokážeme stihnout.

Odpoledne před naší exhibicí navštěvuje olympijský pražský festival „stříbrná tenistka Markéta Vondroušová“ spolu s ostatními olympioniky. My se připravujeme na exhibiční utkání OLYMP – DUKLA. Počasí snad vydrží, včerejší utkání našich juniorek jsme museli pro špatné počasí nejprve odložit a potom dokonce zrušit. Zajistili jsme vjezd pro duklácký autobus, volné vstupenky pro aktéry, ale s přísnou kontrolou Covid testů. V 16,30 začíná pršet, ale přeháňka je krátká. Porada obou družstev v šatnách, domluva jak proběhne hra, zdali ji zpestříme nějakými herními variantami 2-2, 3-3 apod. Protože jsou družstva v začátku kondiční přípravy, bez herních příležitostí, cílem bude „ hlavně se nezranit“. Liberecké hráčky vedené Liborem Gálikem přijely z kondičního soustředění v Harrachově. My jsme měli kondiční pražský blok, v hale a ve venkovních prostorách pražské Stromovky i s aktivitami OF. Spolu s vedením Olympu CS MV jsme se představili v „ retro dresech Rudé Hvězdy“ (viz. foto), jejímž jsme pokračovatelem.

Úctyhodných 52 let bez přerušení hraje Rudá Hvězda Praha, poté PVK Olymp Praha v naší nejvyšší domácí soutěži se ziskem 16 mistrovských titulů, 19 stříbrných medailí a 10 medailí bronzových. K tomu 17 vítězství v Českém či Československém poháru.

Exhibice začíná, naše družstvo vede do boje zasloužilá mistryně sportu, nejlepší volejbalistka Rudé hvězdy, osminásobná mistryně republiky, vítězka dvou prestižních vítězství v PMEZ (Champions League) Eliška Vopatřilová – Langšádlová. Je vítána potleskem a nebála se nastoupit a aktivně se podílet na předvedené hře našeho družstva. Ředitel OLYMP CS MV Jiří Beran předává Else památný historický dres s číslem 10 a „ Zlatou knihu volejbalu“, kde je Elsa vedena jako jedna z legend československého volejbalu.

Sestavy:

  • OlympVopatřilová, Smutná, Cihlářová, Kalhousová, Patočková, Pešková, Bartošová, Neumannová, Lukešová vedené trenérskou dvojicí Boschetti, Grivalský

  • DuklaKubínová-Poddaná, Ovečková, Bartošová, Kohoutová, Kolářová, Šotkovská, Blažková, Nečasová, Kvapilová vedené trenérskou dvojicí Gálik, Gáliková

Pereme se o přízeň diváků, předvedená hra je úměrná počasí, antukovému povrchu a přípravě. Ale v každém případě hrají dvě nejlepší družstva letošního soutěžního ročníku domácí extraligy – Zlaté Duklačky a stříbrné Olympačky. První set hrají proti ostrému slunci Duklačky, a na příjmu podání je to znát, na pozici libera hraje Káča Kohoutová a úspěšně, na bombě Lucie Kolářová. Nás drží dobré podání a obrana na síti (Lucie), asi i výkon moderátora. I ve druhém setu se nám daří, to už řídí družstvo z pole Eliška a dokonce se aktivně zapojuje do obrany, na síť nechodí, hrajeme na dvě libera (starší a mladší). Vnuci fandí „ babi do toho, makej“. Třetí set je lepší liberecká Dukla. Je to pěkná podívaná. Antuková bitva končí vítězstvím Olympu i velkým potleskem. Vydařená akce.

OLYMP – DUKLA 2 : 1 (17, 22, -21)

S. Mitáč - moderátor

Sobotní dopolední směna Michal (trenér kadetek), juniorky (Míša V., Tonča, Adél). Holky se pečlivě starají o proudící davy dětí a jejich doprovodů. Zkouší základní volejbalové odbití, skok z místa, odhod medíkem, skáčí na skokoměr. Na odpoledne přijde čerstvá krev trenérů – Radek, Jirka a z juniorek Štěpa. Odpolední směnu si trenéři zpestřili Školou čepu Plzeňského piva.

Stromovka v odpoledních hodinách jásá, protože máme další dvě medaile.

Velkolepý závěr olympijský her v Tokiu! Poslední čeští sportovci mají za sebou svá olympijská vystoupení. A tečka to byla medailová!

Zasloužili se o to oštěpaři Kuba Vadlejch s Víťou Veselým. Kluci dokázali ve finále přehodit skoro všechny své soupeře a získali pro českou atletiku rovnou dvě placky - stříbrnou a bronzovou!

Závěrečný den Tokijské olympiády a zároveň festivalu probíhá poklidně. Po nočním dešti máme hezky připravené kurty. Po obědě (kuřecí plátek s rýží vyhrál u všech), pomalu balíme věci ze stanu. V nedělních odpoledních hodinách naše mise na festivalu končí a vydáváme se na další dobrodružství – soustředění ve Vésce

M. Grivalský